Steroid yapıda olmayan analjezik-antiinflamatuvar ilaçların çizgili kas aktivasyonu üzerine etkileri
  1. Tez No: 31198
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN DELİLBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ö Z E T Günümüzde. NSAII pek çok hastalığın tedavisinde analjezik, antiinflamatuvar ve antipiretik özelliklerinden dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu etkilerin SO enzimini inhibe ederek, bu yolakla oluşan Ürünlerin biyosentezininin inhibisyonu ile oluştururlar. NSAII dishekimliğinde, hafif-orta derecedeki ağrıların giderilmesinde, inflamasyonun kaldırılması ve ateşin düşürülmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada farmakolojik özelliklerinden dolayı klinikte kullandığımız NSAII 'm çizgili kas aktivasyonları üzerine, periferal herhangi bir etkilerinin olup olmadığı araştırılmıştır. In vitro olarak yapılan deneylerde, çizgili kas preparatı olarak kullanılan RAK'ta AK ile elde edilen doz-cevap eğrileri üzerinde ASA, parasematol, dipiron, INDO ve naproksenin oluşturduğu değişiklikler incelenmiştir. Kullanılan NSAII 'm AK doz-cevap eğrilerinde yaptığı değişiklikler anlamlı bulunmamıştır. Bu nedenle yaptıkları azalma itibariyle kullanılan ilaçların her bir dozu için EDso değerleri hesaplanmış ve sonuçlar bu değerlerden hareketle yorumlanmıştır. Kullanılan NSAII' dan sadece ASA (10~s M) ve INDO (10~s M) 'nun etkin olduğu görülmüştür. ASA' in bu konsantrasyonunun yaklaşık 1.260 g'a denk geldiği bulunmuştur. Bu değer INDO için 2.506 g'dır. In vitro sonuçlarımıza göre, kas spazmını da içeren vakalar da ASA, parasematol, dipiron, INDO ve naproksenin içinde sadece ASA'nın pratikte kullanıma uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 62 VII. SUMMARY Now adays, NSAIDs are used usually for treatment of many kinds of diseases due to its analgesic, antiinflammatory and antipyretic specifications. Its effect is achieved by the inhibition of cyclooxygenase and the product that are produced by means of biosynthesis. NSAIDs are frequently used in dentistry for medium or superficial pains, inflammation and temperature. In this study, due to its pharmacological specifications. NSAIDs have been investigated about their effects on skeletal muscles. In this in vitro experiment, frog rectus abdominis muscle was used as a skeletal muscle. The changes of ASA that have occurred were observed on dosage and response curves. According to ACh dosage and response curves, NSAIDs have not shown any significant changes. EDSo values per dosage were calculated and the results were accordingly interpreted. In our results only ASA (10"s M) and INDO (Î0~5 M) have been found to be effective. This concentration of ASA (10~5 M) equivalent to its clinical dosage 1.260 g and to 2.506 g for INDO (10-B M). According to our in vitro results of NSAIDs, we have found that only the usage of ASA is suitable for patients with muscle spazm cases.