Tahmin Et-Gözle-Açıkla (TGA) yöntemiyle desteklenen etkinliklerin lise 10. sınıf öğrencilerinin kimyaya yönelik tutumları ve başarıları üzerine etkisi
Investigating the effect of materials supported with POE (Prediction-Observation-Explanation) method on high school 10th grade students attitudes and achievements
  1. Tez No: 633791
  2. Yazar: SİBEL ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEM SEDA YÜCEL, DOÇ. DR. FATMA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, 10. sınıf kimya dersi eğitim-öğretim müfredatında yer alan“Endüstri ve Canlılarda Enerji”ünitesi içerisinde bulunan“Hidrokarbonlar”konusu öğrenimini, araştırmacı tarafından geliştirilen TGA (tahmin et- gözle- açıkla) yöntemine uygun etkinlikler yardımıyla işlemek ve ulaşılmak istenilen bilgi düzeylerini arttırmak için daha etkili bir öğrenme ortamının nasıl oluşturulabileceğini araştırmaktır. Gerçekleştirilen çalışmada TGA yönteminin öğrencilerin öğrenmesine nasıl bir etkisinin olduğunu belirlemek, kimya dersine yönelik tutumlarını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2016 - 2017 eğitim öğretim yılında Ankara Polatlı Anadolu Lisesi ve TED Polatlı Anadolu Lisesinde öğrenim gören dört farklı 10. Sınıf şubesinde bulunan 100 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma içerik gereği, karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma süresince veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan TGA yöntemine uygun etkinlikler, deney ve kontrol grubu arasındaki öğrenme düzeylerini belirlemek adına araştırmacı tarafından hazırlanan başarı testi, derse karşı tutumlarını belirlemek üzere Kimya Dersi Tutum Ölçeği (2005), Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ve araştırmacı notları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to process the learning of“Hydyrocarbons”subject which is involved in the unit of“Energy in Industry and Living Creatures”by the help of activities which is accordant to TGA method (guess, watch and explain) which is developed by the researcher and to research how to create an effective learning enviroment to increase targeted knowledge level and to determine the effect of the TGA method on students' learning and to assess the attitude for the chemistry lesson. The study group is consisted of 100 students in four different 10th grade classes in Ankara Polatlı Anatolian High School and TED Polatlı Anatolian High School in the 2016 - 2017 academic year. According to the content, this research has been carried out as using exploratory sequential design. In this study, activities in accordance with the TGA method which prepared by the researcher, achievement test which prepared by the researcher and how to determine the learning levels between the experimental and control groups, Chemistry Attitude Scale (2005) and Semi-Structured Interview Form were used to determine their attitudes towards the course.