İnternetin ve mobil uygulamaların fast-food sektörüne etkilerinin restoran yöneticileri gözünden incelenmesi
Investigation of the relationship between increasing internet usage and mobile applications with fast-food businesses on restorans' owner side
- Tez No: 633803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Sosyal Hizmetler, Demography, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kullanmakta olduğumuz teknolojiler her geçen gün gelişmekte ve hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Bu teknolojik gelişmelerin bize kazandırdığı en önemli yeniliklerden biri internettir. Teknoloji kullanımının her geçen gün artması ise beraberinde tüketici davranışlarını değiştirmiş, bu değişimlere ayak uyduran sektörlere de birçok yenilik getirmiştir. İnternet ile hayatımıza giren sosyal medya kavramı ise bireylerin interneti kullanma alışıklanlarını arttırmış, mobil cihazlarları ve beraberinde gelişen mobil uygulamaları hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmiştir. Bu değişim, tüm sektörlere olduğu gibi gıda sektörüne de çeşitli avantajlar ve dezavantajlar getirmiştir. Bu avantaj ve dezavantajlar, restoran ve müşteri tarafında da farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, internetin ve mobil uygulamaların fast food sektörüne olan etkisinin restoran yöneticileri gözünden incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma konusu dikkate alındığında restoran yöneticileri gözünden bu incelemenin yapılabilmesi için İstanbul'da farklı sektörlerde faliyet gösteren 7 farklı restoran belirlenmiştir. Araştırma yöntemi olarak ise yarı yapılandırılmış derinlemesine mulakat yöntemi seçilmiş, restoran yöneticileri ile yapılan mülakatlarda yönlendirmesiz sorular sorulmuştur. Yapılan mülakatlar deşifre edilerek sektördeki değişimler restoran yöneticileri gözünden ortaya koyulmuştur. Restoran yöneticileri, bu değişimleri üç ana başlıkta dile getirmiştir: İnternetin yaygın kullanımasıyla sosyal medya gibi direkt ticari etkisi olmayan yan etkilerle gelen değişimler, internetin gıda sektörüne getirmiş olduğu en önemli katma değer olan online paket servis kavramı ile değişenler ve internetin ve mobil cihazların gelişimiyle birlikte gelişen mobil uygulamaların getirdiği değişimler.
Özet (Çeviri)
Technological changes have exponential growth trend and make our lives easier. One of the most important innovations brought by these technological developments is the internet. The development of technology with an increasing momentum has also changed consumer behavior and brought many innovations to the sectors that keep up with these changes. The concept of social media, which entered our lives with the Internet, has increased the accustomed people to use the internet, mobile devices and mobile applications that have developed togetherwith internet have made it an indispensable part of our lives. This technological changes have brought various advantages and disadvantages to the food sector, as well as to all sectors. These advantages and disadvantages also differ by the restaurant and the customer. In this study, it is aimed to investigate the effect of internet and mobile applications on fast food sector from the restaurant managers' perspective. When the subject of the research is taken into consideration, 7 different restaurants operating in different sectors in Istanbul have been determined in order to make this examination from the point of view of the restaurant managers and as the research method; semi-structured in-depth interview method was chosen and questions were asked in interviews with restaurant managers without any manipulation and direction. The interviews were deciphered and the changes in the sector were revealed from the restaurant managers' point of view. Restaurant managers determined these changes under three main headlines. The first of the headlines; changes that do not have a direct commercial effect, such as social media, which come with the widespread use of the internet. Secondly and most importantly; the changes brought by the online ordering service. The last headline; the changes brought by mobile applications developed with the development of internet and mobile devices.