Yatırım teşviklerinin kentin sosyo-ekonomik yapısına etkileri: Malatya örneği
Effects of investment incentives on the socio-economic structure of the city: Malatya case
- Tez No: 633816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL YAKAR ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı teşvik sistemlerinin dünya genelinde ve Türkiye'de uygulanış biçimlerinin tarihsel süreçle birlikte ele alınarak, sosyo-ekonomik olarak kent ölçeği temelinde Malatya örneğinin incelenmesidir. Çalışma, 2012-2019 dönemine odaklanarak Malatya'daki teşvik süreçlerinin etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada ikincil veri kaynakları kullanılmıştır. 2012-2019 yılları arasındaki iktisadi ve sosyal değişimleri gösteren veriler ışığında Malatya'nın söz konusu tarihlerde gerçekleşen teşvikli yatırımları değerlendirilmiş, teşvikli yatırımların kente ilişkin planlar ile uyumlu olduğu, yatırım ve istihdamda artışlar yarattığı saptanmıştır. Bununla birlikte, kentin iktisadi ve sosyal göstergelerinde teşvik süreçlerinin çok ciddi bir etkisi gözlenmemiştir. Çalışma, teşvik süreçlerini ekonomi politik düzlemde korumacılık ve müdahalecilik temelinde ele alarak, Türkiye'deki teşvik süreçlerini Tanzimat sürecinden günümüze her dönemin siyasi ve iktisadi düşünce akımları ile değerlendirerek diğer çalışmalardan farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of incentive system, taken together with the process of historical research and implementation across the world and in Turkey, is the socio-economic study of the urban scale based on Malatya case. The study aims to evaluate the effectiveness of the incentive processes in Malatya by focusing on the 2012-2019 period. Secondary data sources were used in the study. In the light of the data showing the economic and social changes between 2012-2019, the incentive investments of Malatya during these dates were evaluated and it was determined that the incentive investments were in line with the city plans and created increases in investment and employment. However, the incentive processes did not have a serious effect on the city's economic and social indicators. The study, in the process of promoting the economy by addressing the political level on the basis of protectionism and interventionism, the process of promoting the process of evaluating the Tanzimat reforms in Turkey today along with political and economic thought of every period is different from other studies.