Consumer behaviour in economic downturn: A qualitative research during Covid-19 pandemic
Ekonomik krizde tüketici davranışı: Covid-19 pandemisinde bir nitel araştırma
- Tez No: 633831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geçmişten günümüze farklı ülkelerde meydana gelen ekonomik kriz, tüm dünyayı etkileyen küresel bir boyuta sahiptir. Tüketiciler kriz dönemlerinden önemli ölçüde etkilenmektedir. Gelir seviyelerinin değişmesi tüketicilerin ihtiyaçları, öncelikleri ve satın alma davranışlarında değişikliklere neden olmaktadır. Kriz ortamında tüketici davranışını bilmek, şirketlerin olası davranışları, tercihleri ve beklentileri hakkında doğru kararlar vermelerini sağlamaktadır. Bu çalışmada, bugün meydana gelen ekonomik krizin etkileri ve COVID-19 salgınının tüketici satın alma davranışında meydana getirdiği değişim hem teorik hem de pratik olarak incelenmiş ve krizin etkisi analiz edilmiştir. Bu çalışma İstanbul'da yaşayan Y kuşağından 12 tüketici ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular tüketicilerin kriz döneminde ucuz ve indirimli ürünleri tercih ettiklerini göstermektedir. Krizden olumsuz etkilendikleri belirlenmiştir ve bundan dolayı, para harcama konusunda daha dikkatliler ve savurganlıktan kaçınmaktadırlar. Günümüzde tüketiciler ekonominin merkezindedir ve yeni davranışlarının tüketimini anlamak son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
The economic crisis that occurred in different countries at certain times from past to present has a global dimension affecting the whole world. Consumers are significantly affected by crisis periods. Changing income levels cause changes in consumers' needs, priorities and purchasing behaviour. Knowing consumer behaviour in a crisis environment enables companies to make the right decisions about their possible behaviour, preferences and expectations. In this study, the effects of the economic crisis that occurred today and the changes in the consumer purchasing behaviour in the COVID-19 pandemic are examined both theoretically and practically, and also the impact of the crisis has been analysed. This study was conducted with 12 consumers from Y generation living in Istanbul. The analysis shows that they prefer cheap and discounted products. They are affected negatively from the crisis. They are more careful about spending money and they avoid extravagance. The results show that consumers are negatively affected by both the crisis and COVID-19. Today, consumers are at the center of the economy and understanding the consumption of their new behaviour is extremely important.