İyi ve kötü kontrollü tip 2 diabetes mellitus'lu hastalarda total antioksidan status (TAS), total oksidan status (TOS) düzeyleri ve metabolik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) levels and metabolic parameters in patients with well and poorly controlled type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 633837
  2. Yazar: MURAT PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLALİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Diyabet yaşadığımız yüzyılın en önemli sağlık sorunlarından biri olarak kabul edilmektedir. Diyabetli sayısının her geçen gün artması, diyabetle ilişkili sağlık sorunlarının toplum sağlığını ve ülke ekonomilerini ciddi derecede etkilemesi bu düşünceyi desteklemektedir. Diyabet ve komplikasyonları gelişiminde serbest oksijen radikalleri ile antioksidan sistem arasındaki denge önemli rol oynamaktadır. Dr. Erel tarafından yeni bir kalorimetrik ölçüm tekniğiyle genel antioksidan seviyeyi tespit etmek amacıyla total antioksidan status (TAS) kiti ve genel oksidan seviyeleri tespit etmek amacıyla total oksidan status (TOS) kiti geliştirilmiştir. Bu çalışmada iyi kontrollü tip 2 diyabetli hastalardaki TAS ve TOS düzeyleri ile metabolik parametreleri kötü kontrollü tip 2 diyabetli hastalardaki TAS ve TOS düzeyleri ile metabolik parametrelerle karşılaştırmayı amaçladık. Üniversitemiz hastanesi İç Hastalıkları polikliniklerine Mart 2019 ile Eylül 2019 tarihleri arasında tip 2 diyabet teşhisiyle başvuran kötü ve iyi kontrollü hastalar çalışmaya dahil edildi. Demografik veriler ve antropometrik ölçümler, tansiyon ve nabız verileri, TAS-TOS sonuçları, metabolik parametreler, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, tam kan ve anemi parametreleri, diyabetin mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonları varlığı, tedaviye uyum, diyet ve egzersiz alışkanlıkları kaydedildi. İyi ve kötü kontrollü tip 2 diyabetik hastaların verileri karşılaştırıldı. Çalışmaya 96 kötü diyabetik kontrollü ve 43 iyi diyabetik kontrollü olmak üzere toplam 139 hasta alındı. Demografik veriler ve antropometrik ölçümler açısından her iki grup arasında fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Diabetes is regarded as one of the most important health problems of the century. The fact that the number of people with diabetes increases day by day and that diabetes-related health problems affect public health and country economies seriously supports this idea. The balance between free oxygen radicals and antioxidant system plays an important role in the development of diabetes and its complications. Dr. Erel developed a total antioxidant status (TAS) kit and a total oxidant status (TOS) kit to detect overall antioxidant levels with a new calorimetric measurement technique. In this study, we aimed to compare TAS and TOS levels and metabolic parameters in patients with well-controlled type 2 diabetes with metabolic parameters and TAS and TOS levels in patients with poorly controlled type 2 diabetes. Poorly and well-controlled patients who were admitted to the internal diseases outpatient clinics of our university between March 2019 and September 2019 with diagnosis of type 2 diabetes were included in the study. Demographic data and anthropometric measurements, blood pressure and pulse data, TAS-TOS results, metabolic parameters, kidney and liver function tests, whole blood and anemia parameters, presence of diabetes microvascular and macrovascular complications, treatment compliance, diet and exercise habits were recorded. Data of well and poorly controlled type 2 diabetic patients were compared. A total of 139 patients, 96 poor controlled diabets and 43 well controlled diabets, were included in the study. There was no difference between the two groups in terms of demographic data and anthropometric measurements.