Blok greft ve yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu ile yapılan yatay kemik arttırımı tedavilerinin tomografik görüntülerinin karşılaştırılması
Comparision of horizontal ridge augmentation block graft versus guided bone regeneration
  1. Tez No: 633841
  2. Yazar: UMUT ÖĞÜTÜCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKİ GÜLER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İmplant cerrahisi sırasında en sık karşılaşılan problem bölgede yeterli kemik miktarının bulunmamasıdır. Diş çekimi sonrası görülen alveol kemiği rezorpsiyonu nedeniyle bölgedeki kemik miktarı kısa zaman içinde azalmaktadır. Uygun implant pozisyonu için yeterli kemik bulunmayan vakalarda implant cerrahisi öncesi kemik arttırım prosedürleri uygulanmaktadır. Yatay kemik arttırım prosedürleri; alveolar distraksiyon osteogenezi, kret split osteotomisi ve blok greft veya partikül greftin membran ile kombinasyonu yardımıyla yapılan yönlendirilmiş kemik rejenerasyonudur. Bu çalışmanın amacı ise partikül greft ile membran ve blok greft ile yapılan yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu işlemlerinin yatay kemik arttırımındaki başarısını tomogtafik veriler üzerinde 2 ve 3 boyutlu olarak karşılaştırmaktır. Çalışmamızda 20 hastaya (22 sahaya) yatay kemik arttırımı yapılmıştır. Elde edilen kemik arttırımı tomografik görüntüler üzerinden karşılaştırılmıştır. Iki grup arasinda ortalama kemik hacmi kazancında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0,05). Kret tepesinden 2 mm uzaklıkta yapılan ölçümde blok greft grubunun, partikül greft grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı üstün olduğu görülmektedir (p:0,193). Çalışmamızdaki sonuçları destekleyen daha büyük ölçekli çalışmalara ve bu vakaların uzun dönem takibine ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most common problem in implant dentistry is deficency of alveolar bone. Due to the alvoelar bone resorption after tooth extraction, the bone matter decreases rapidly. In cases where there is insufficient bone matter for placing implants in correct prosthetic position, clinicians have to perform bone augmentation procedures prior to the implant surgery. Horizontal bone augmentation procedures are as follows: alevolar distraction ostegenesis, cret split osteotomy and guided bone regeneration with bone block or particle graft combined with membrane. The aim of this study is to compare the success of block grafting and guided bone regeneration at horizontal bone augmantation. In this study, horizontal bone augmentation procedure was performed on 20 patients (22 areas). Augmented bone volumes were compared the by 3D tomography. The difference in the average acquired bone gain was statistically not significant between the two groups (p>0.05). At 2 mm apical level results was significantly higher in bone block group (p:0,193). Studies with extended population andlonger term follow-up are needed to support the outcome of our study.