Üç aşamalı dijital dönüşüm modeli önerisi ve bir imalat uygulaması
Three-stage digital transformation model proposal and a manufacturing application
- Tez No: 873526
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SOYUER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmada, bir imalat şirketinde dijitalleşme ve dijital dönüşüm faaliyetlerini belgelendirmek için gerekli yalın ve dijital olgunluk ölçekleri uygulandıktan sonra, genişletilmiş ISA-95 Modeli şirketin yazılım ve fiziksel katmanlarının analiz edilmesine yardımcı olmuştur. Katmanlar arasındaki yazılımsal ve fiziksel bağlantılar ortaya çıkarılarak elde edilen bulgulara göre eksiklikler ortaya konulmuştur. Bunun için çalışmanın ilk bölümünde dijitalleşme hakkında bilgi verilmiş ve şirketin yalın ve dijital olgunluğunu ölçmek için kullanılacak olan ölçekler tanıtılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise ISA-95 standardı ve genişletilmiş ISA-95 modeli bileşenleri ile birlikte detaylı olarak sunulmuştur. Çalışmanın uygulaması üçüncü bölümde gerçekleştirilmiş ve bulguları, tartışma, sonuç ve önerilerine aynı bölümde yer verilmiştir. Bu amaçla, bu çalışmada geliştirilen Üç Aşamalı Dijital Dönüşüm Modeli'nin bileşenleri imalat sektöründeki şirketlerin dijitalleşme çalışmalarında kullanılabilecek bir model olarak önerilmektedir. Dijital Dönüşüm konusunda yalın yönetim, dijital dönüşüm ve dijitalleşme konularını bir modelde birleştirerek bir şirkette inceleyen ve elde edilen bulgularla şirketin dijital dönüşüm faaliyetlerine katkı sağlayan bir çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca dijitalleşme düzeyini belirlemek için genişletilmiş ISA-95 Modelini kullanan bir çalışmaya da rastlanmamıştır. Dolayısıyla çalışma son derece özgün olup akademik literatüre zengin bir katkı sağlamayı ve imalat sektörünün dijital dönüşüm stratejilerine yol göstermeyi hedeflemektedir. Dijitalleşme çalışmaları, şirketlerin sektörlerinde rekabet avantajlarını güçlendirmelerini ve hızla değişen sektörel gelişmelere çevik bir organizasyon yapısı ile cevap vermelerini sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında bu çalışma, şirketin daha çevik ve esnek bir yapıya sahip olmasına katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda dijitalleşme konularının güncelliğini koruması ve dünyada bu denli önem kazanmış olması nedeniyle çalışmanın bu konudaki literatüre ve farklı sektörlerdeki şirketlere zengin bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, after applying the necessary lean and digital maturity scales to document digitalization and digital transformation activities in a manufacturing company, the extended ISA-95 Model helped to analyze the software and physical layers of the company. According to the findings, the software and physical connections between the layers were revealed and gaps were identified. For this purpose, the first part of the study provides information about digitalization and introduces the scales that were used to measure the company's lean and digital maturity. In the second part of the study, the ISA-95 standard and the extended ISA-95 model are presented in detail with its components. The application of the study is carried out in the third section and the findings, discussion, conclusion and recommendations are included in the same section. For this purpose, the components of the Three-Stage Digital Transformation Model developed in this study are recommended as a model that can be used in the digitalization studies of companies in the manufacturing sector. There is no study on Digital Transformation that combines lean management, digital transformation and digitalization in a model and examines them in a company and contributes to the digital transformation activities of the company with the findings obtained. There is also no study that uses the extended ISA-95 Model to determine the level of digitalization. Therefore, this study is highly original and aims to make a rich contribution to the academic literature and guide the digital transformation strategies of the manufacturing sector. Digitalization efforts enable companies to strengthen their competitive advantages in their sectors and respond to rapidly changing sectoral developments with an agile organizational structure. From this perspective, this study will contribute to the company to have a more agile and flexible structure. At the same time, since digitalization issues remain up-to-date and have gained such importance in the world, it is thought that the study will make a rich contribution to the literature on this subject and to companies in different sectors.