2016-2019 yılları arası İstanbul gayrimenkul piyasasında getiri (yield) oranlarının yabancı yatırım ortamını dönüştürücü etkisi
The transformer effect of yield ratios in Istanbul commercial real estate market between 2016-2019
  1. Tez No: 633868
  2. Yazar: OKAN FURTANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde dünya konjonktürü ve gelişmekte olan ülkelerde yaşanan gelişmeler, finansal liberalizasyon ve sonucunda kısa vadeli sermaye akımları, siyasi etkenler ve yaşanan krizlerin etkisi, finans sektörünü ve dolayısıyla reel ekonomiyi önemli derecede etkilemektedir. Bu değişimler global yatırımcıların kararlarında ve tercihlerinde büyük rol oynamaktadır. Global oyuncuların risksiz yüksek getiri elde etme iştahları sonucunda oluşan yatırım kararları ile finans piyasalarımıza büyük fonlar gelmektedir. Bununla birlikte yerel ve globalde yaşanan ekonomik krizler bu büyük fonları tedirgin ederek hızlı bir şekilde piyasadan çıkmalarına neden olmaktadır. Bu tür yabancı sermaye hareketleri finans değişkenleri üzerinde azımsanamayacak etkilere neden olmaktadır. Yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü bu çalışmamızda etkin bir teşvik sisteminin nasıl çalıştığı, verilen teşvikler neticesinde konut ve ticari gayrimenkullerin özellikle ofis sektöründeki canlanmaların nasıl olduğu verilerle anlatılmıştır. Gayrimenkul sektörünün kurumsallaşması gerektiği, etkin ve kurumsal olamayan sınırları belirlenmemiş bir teşvik politikasının nelere yol açacağı çalışma sınırları içinde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the world conjuncture and developments in newly developing countries, financial liberalization and consequent short-term capital flows, political factors and the impact of the crises affect the financial sector and thus the real economy significantly. These changes play a major role in the decisions and preferences of global investors. Large funds come to our financial markets with investment decisions made as a result of the appetite of global players to obtain high risk-free returns. Nevertheless, economic crises both inside and outside cause these large funds to be upset quickly. Such foreign capital movements cause considerable effects on financial variables. Due to the above-mentioned reasons, this study describes how an effective incentive system works as a result of the incentives given, how the revivals in the housing and especially commercial real estate office sector are. The real estate sector should be professionalized, ineffective and non institutional incentive policy will cause, has been defined within the boundaries of the study.