Okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere uygulanan erken çocukluk döneminde özel eğitim programının etkililiği
The effectiviness of special education programmes in early childhood applied on teachers who works in preschool institutions
- Tez No: 633867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırmanın amacı, okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere sunulan erken çocukluk döneminde özel eğitim programının etkililiğini tespit etmektir. Araştırmanın katılımcılarını, Edirne ilinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir okul öncesi eğitim kurumunda görev yapan 8 farklı branştan on beş öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma probleminden ve öğretmenlere yapılan ihtiyaç analizinden yola çıkılarak literatür doğrultusunda okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin erken çocukluk döneminde özel eğitim ve kaynaştırma uygulamalarına yönelik ihtiyaçlarını karşılamak üzere Taba Modelinden yararlanılarak seçilen 3 ana amaç doğrultusunda 3 eğitim modülü hazırlanmıştır. Araştırma verileri, nitel boyutlu çalışma desenlerinden, eylem araştırması ile yürütülmüştür. Verileri analiz etmede betimsel ve içerik analiz yöntemlerinden yararlanmıştır. Araştırma verileri, öğretmenlerin demografik bilgilerini içeren 8 sorulu 1 demografik bilgi formu, her eğitim modülü için özel olarak hazırlanmış ve modül öncesi sunulan 16 soru içeren 3 adet tanıma formu ve uygulana sonrasında sunulmak üzere 16 soru içeren 3 adet düzey belirleme formu olarak toplamda 7 adet form ile toplanmıştır. Eğitim için hazırlanmış modüller; özel eğitimde temel kavramlar ve farklı gelişen bireylerin özellikleri, kaynaştırma ortamında davranış yönetimi ve etkili uyarlamalar, kaynaştırma ortamında etkili öğretim uyarlamaları ve Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) hazırlamadır. Modüller sunulmadan önce öğretmenlere modülle ilgili 16 soru içeren uygulama öncesi düzey belirleme formu sunularak öğretmenlerin modül öncesi bilgi düzeyleri belirlenmiştir. Modül sunulduktan sonra ise uygulama sonrası düzey belirleme formu öğretmenlere tekrar sunularak öğretmenlerin modül sonunda bilgi düzeylerinin nasıl değiştiği incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, temalar içerisinde düzenlenip, aktarılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili kaynaklar doğrultusunda yorumlanmış ve önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyses the effectiveness of special education programs which have been provided by preschool teachers in preschool as a preventive tool of early childhood intervention for individuals with special needs.The participants of this research paper have been selected as teachers working in the same preschool together, however as teachers from various disciplines of study. They all are working at this preschool, within the boundaries of Edirne province, under the auspices of the Turkish Ministry of Education. Total 15 teachers have been participated this research.Upon the need to address the problem field of this research, together with the urge to address the needs of teachers arising from working in preschool institutions, and furthermore, upon research of available resource on the given topic, a total of 3 educatory modules have been established. The aim of these 3 established educatory modules is to meet the demands of the teachers who are working in preschool institutions.The research's data has been extracted from qualitative study patterns and also been jointly carried out with action research. In finding out the available data, descriptive and content analysis methods have been applied. The research's data has been completed trough demographic information forms each entailing 8 demographic questions and 1 demographic information form. Also, for each educatory module, specifically, a total of 7 before and after question forms have been formed, each one consisting 16 questions and 3 pieces of level assessments. This study is a preparation for the following: the modules prepared for education, the concepts of special education and characteristics of individuals with different developments, behavior analysis in individual education programs and preparation of the same. Prior to the presentation of modules, the teachers will have been provided with a 16 questions pre-application assessment form in order to assess their own knowledge. However, after the presentation of each module, the teachers will be provided once again, with the level assessment form, so that it can be possible for them to evaluate how their knowledge has changed throughout the phases of the given modules. The findings at the aftermath of this study, have been arranged and outlined according to the subject titles. Furthermore, the findings have been interpreted in accordance with the available resources and advise to the related topic have been given upon the completion of the above mentioned.