Türkiye finansal raporlama standardı 15 müşteri sözleşmelerinden Hasılat'ın ilk uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of transition to Turkish financial reporting standard 15 Revenue from contracts with customers
- Tez No: 633886
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1 Ocak 2018 tarihinde başlayan raporlama dönemlerinde kullanılmaya başlanan UFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat'ın (UFRS 15) daha önce yürürlükte olan UMS 18 Hasılat ve UMS 11 İnşaat Sözleşmeleri'nden farklılaştığı önemli noktaları tespit etmek, UFRS 15'e geçiş seçenekleri hakkında bilgi vermek ve BİST 50 Endeksinde yer alan işletmelerin UFRS 15'e geçiş yöntemlerini, bu geçişin işletmelerin finansal tablolarına etkilerini ve UFRS 15 uyarınca yaptıkları açıklamaların kalitesini değerlendirmektir. UFRS 15, hasılatın finansal tablolara alınmasında önemli değişiklikler getirmektedir. Bu değişikliklerin özellikle telekomünikasyon sektörü, bilişim sektörü gibi bazı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin finansal raporlama uygulamalarını etkilemesi beklenmektedir. Hasılat çok sayıda işlemden oluştuğundan UFRS 15'e ilk geçişin işletmeler için kolaylaşması için Standarda ilk geçişte kullanılabilecek iki yöntem belirlenmiş ve bu yöntemlerin her birinde işletmelere yararlanabilecekleri kolaylıklar sunulmuştur. Çalışmanın son bölümünde BİST 50 işletmelerinin 2018 yılı finansal tabloları incelenmiş ve UFRS 15'in birebir çevirisi olarak yayımlanan TFRS 15'e ilk geçişin bu işletmeler tarafından nasıl gerçekleştirildiği, geçişin parasal etkileri ve TFRS 15 çerçevesinde yapılan açıklamalar açısından analiz edilmiştir. TFRS 15 çerçevesinde yapılan açıklamalar yetersiz, orta yeterlikte ve yeterli olarak sınıflandırılmış ve işletmeler tarafından sunulan açıklamalar belirli başlıklar altında iyi uygulama örneği olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the key points in which IFRS 15 Revenue From Contracts With Customers (IFRS 15), that have been used in the reporting periods beginning on January 1, 2018, is differentiated from IAS 18 Revenue and IAS 11 Construction Contracts, options for transition to IFRS 15 and the methods of transition to IFRS 15 of the companies included in the BIST 50 Index, the effects of this transition on the financial statements of the entities and the quality of the disclosures made in accordance with IFRS 15. IFRS 15 introduces significant changes in the recognition of revenue in the financial statements. These changes are expected to affect the financial reporting practices of enterprises operating in certain sectors such as telecommunication sector and IT sector. Since revenue consists of a large number of transactions, in order to facilitate the transition to IFRS 15, the Standard provides two methods that can be used in the transition and each of these methods has been provided with the practical expedients that entities can benefit from. In the last section of the study, the 2018 financial statements of BIST 50 firms analyzed in terms of the financial effects of the transition and the explanations made within the framework of TFRS 15, the method used for the transition to TFRS 15, which is published as a one-to-one translation of IFRS 15. Disclosures made within the scope of TFRS 15 are classified as inadequate, moderate and sufficient and the disclosures presented by the entities are presented as examples of good practice under certain headings.