Bir sosyal medya aracı olan İnstagramda ünlülerin ve fenomenlerin ürün yerleştirmelerine yönelik bir içerik analizi ve kıyaslamaları
A content analysis and comparisons of famous and phenomenes for product placements in Instagram as a social media tool
- Tez No: 633903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YOLBULAN OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ürün yerleştirme çok eskiden beri kullanılan önemli bir yöntemdir. Teknoloji ve dijitalleşme süreci, ürün yerleştirme noktasında ürünlerin ve markaların tanınırlığı ile markalara süreklilik güveninin verilmesi hususunda kendilerine önemli bir yer sunmuştur. Burada dijital iletişim platformlarının önemine ayrıca vurgu yapmak gerekmektedir. Ürün yerleştirme günümüzde özellikle sosyal medyada sıklıkla kendine yer bulmaktadır. Bu noktada Instagram hem görsel, hem de düzenli bir platform olarak ulaşılabilirlik açısından ürün yerleştirme yapacak marka ve kuruluşlara destek sağlamaktadır. Bu açıdan betimleyici özellikteki bu çalışmada yapılan benzer içerik analizi yöntemleri daha da genişletilmiş ve marka ile kuruluşların ihtiyacını giderecek tarzda verilerle donatılmıştır. İçerik analizi sürecinde özellikle gençler tarafından rol model olarak görülen, ürün yerleştirme yapmış ünlü ve fenomenlerin demografik özellikleri ile Instagram üzerinden yürüttükleri paylaşımlar incelenerek veriler oluşturulmuş, bu veriler üzerinden süreç irdelenmiştir. Ünlü ve fenomenlerin paylaşım sayıları, takipçi sayıları, aldıkları beğeni ve yorum, ürün yerleştirme sayıları, ürün yerleştirme yaptıkları firmalar üzerinden çalışmalar yürütülmesi arzulanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu noktada ürün yerleştirmeyi yapan kişilerin genellikle ünlü ve fenomenlerden oluştuğu bir gerçektir. Burada ürün yerleştirme süreci ile ilgili bir içerik analizi yaparak sürece ışık tutmanın literatüre önemli katkıda bulunacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Product placement is an important method that has been used for a long time. The technology and digitalization process has offered them an important place in the recognition of products and brands at the point of product placement, and to give brands confidence in continuity. Here, it is necessary to emphasize the importance of digital communication platforms. Product placement is frequently found today, especially in social media. At this point, Instagram provides support to brands and organizations that will make product placement in terms of accessibility both as a visual and regular platform. In this respect, similar content analysis methods in this descriptive study were further expanded and equipped with data that would satisfy the needs of brands and organizations. In the content analysis process, the demographic characteristics of the celebrities and phenomena who were seen as role models by young people and the shares they carried out on Instagram were analyzed and the data were analyzed through these data. It is desired and carried out studies on the number of share of celebrities and phenomena, the number of followers, the likes and comments they receive, the number of product placements, the companies where they place products. At this point, it is a fact that the people who do the product placement are usually made up of celebrities and phenomena. Here, it is thought that shedding light on the process will contribute to the literature by making a content analysis related to the product placement process.