Ceza Muhakemesi Hukukunda uzlaştırma kurumu
Conciliation institution on Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 633912
  2. Yazar: FERHAT GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yüksek lisans tezinin ele aldığı konu ''Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Kurumu''dur. İlk kez 2005 yılında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile ceza adalet sistemimize giren uzlaştırma kurumunun 24.11.2016 tarihinde 6763 sayılı kanun ile yapılan radikal değişikliklerle daha işlevsel bir hale getirilmiş ve son olarak 17.10.2019 tarihinde 7188 sayılı kanun ile uzlaştırmanın kapsamına giren suçlar artırılmıştır. Bu kurum ile yargılamanın daha kısa sürede sonuçlanması, yargının iş yükü ve masraflarının azaltılması bakımından ceza adalet sistemine önemli katkılar sağlanması hedeflenmektedir. Bu çalışmada uzlaştırma kurumunun kaynağı olan güncel kanun maddeleri ile 05.08.2017 tarihinde yürürlüğe giren Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği'nin getirdiği düzenlemeler ayrıntılı olarak ele alınmış ve uzlaştırma kurumunun halen hukukumuzda arzu edilen seviyede olamamasının temel nedenleri ve buna ilişkin çözüm önerileri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of the master thesis is ''Conciliation Institution on Criminal Procedure Law.'' For the first time in 2005, the Turkish Criminal Code number 5237 and Criminal Procedure number 5271 became more functional with the radical changes made with the law number 6763 on Nowember 24, 2016, and finally, with the law number 7188 on October 17, 2019, the crimes that are included in the conciliation have been increased. With this institution, it is aimed to make important contributions to the criminal justice system in order to conclude the trial in a shorter time and to reduce the workload and expenses of the judiciary. In this study, the current law articles, which are the source of the conciliation institution, and the regulations brought by the Conciliation Regulation in Criminal Procedure, which entered into force on August 05, 2017, were discussed in detail, and the main reasons for the conciliation institution's still not being at the desired level in our law and solutions for this are tried to be explained.