Türk Hukukunda uzlaştırma kurumu
Conciliation procedure in Turkish Law
- Tez No: 571320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mağdur-fail arabuluculuğu ceza ve ceza muhakemesi hukukumuzda uzlaştırma kurumu olarak yer almaktadır. Uzlaştırma kurumunun hukukumuza girişi 5237 sayılı TCK, 5271 sayılı CMK ve 5395 sayılı ÇKK ile olmuştur. Ayrıca Ceza Muhakemesi Kanununa Göre Uzlaştırmanı Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile de uzlaştırmanın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar belirtilmiştir.“Türk Hukukunda Uzlaştırma Kurumu”başlıklı tezim iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; uzlaşmanın temeli olan onarıcı adalet anlayışı ve uzlaştırmaya ilişkin açıklamalarda bulunulup uzlaştırmanın önemi anlatılmaya çalışılmış, tarihçesine değinilerek hangi düzenlemeler ile geliştirildiği açıklanmış, genel olarak alternatif uyuşmazlık çözüm yolları, uzlaştırmanın benzer kurumlarla ilişkisi, uzlaştırmanın ilkeleri ve faydaları, karşılaştırmalı hukukta uzlaştırmanın ne şekilde uygulandığı, hukukumuzda uzlaştırma sürecinde karşılaşılan temel kavramlar ve uzlaştırmanın hukuki niteliği konusunda açıklamalarda bulunulmuştur. İkinci bölümde; uzlaştırmanın şartları ve uygulanması ile ilgili müşterek hükümlere değinilerek, uzlaştırma kapsamına giren ve girmeyen suçlar, kimlerin ne şekilde uzlaştırma yoluna başvurabilecekleri, uzlaştırmaya ilişkin yapılan yeni düzenlemelerin ne şekilde uygulanacağı, çok taraflı olaylarda uzlaştırma süreci, soruşturma ve kovuşturma aşamasında uzlaştırmanın ne şekilde uygulanacağı ayrıntılı olarak açıklanmış, uzlaştırmanın sonuçları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mediation between victim and offender takes place as conciliation procedure in Turkish criminal law and penal procedure law. Conciliation procedure has been regulated in law no. 5237 Turkish Penal Code, law no. 5271 Turkish Penal Procedure Code and law no. 5395 Child Protection Law. Besides, the details about conciliation are regulated in By-Law towards Applying Conciliation According to Turkish Penal Procedure Law. The thesis which has“Conciliation Procedure in Turkish Law”consists of two parts. The first part of the thesis explains restorative justice approach as a basis of conciliation by pointing history and previous regulations, alternative solutions for conflicts, comparison with similar procedures, principles and benefits of conciliation, how conciliation is applying in comparative law, basic concepts and legal character of conciliation. The second part of the thesis points mutual provisions of conditions and applies of conciliation, crimes which can subject to the conciliation, individuals which can approach to conciliation, how can be implementation of new provisions, conciliation procedure in multilateral cases and other provisions, deals how conciliation should take place during investigation and prosecution phases in detail and emphasizes the consequences of conciliation.