Temassız ön çapraz bağ yırtıklarında anatomik risk faktörlerinin analizi
Analysis of anatomic risk factors in non-contact anterior cruciate ligament ruptures
- Tez No: 633926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ön çapraz bağ (ÖÇB) yaralanmaları günümüzde cerrahi rekonstrüksiyon prosedürleri uygulandığı bildirilen en sık görülen diz yaralanmalarıdır ve ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan vaka sayısının da her geçen yıl artmaktadır. Temassız ön çapraz bağ yaralanması için intrinsik ve ekstrinsik risk faktörleri tanımlanmıştır. Anatomik risk faktörleri en popüler intrinsik risk faktörlerinden birisidir ve pek çok anatomik risk faktörü tanımlanmıştır. Menisküslerin ÖÇB yaralanması sonrası diz stabilitesine katkısı bilinmesine rağmen literatürde menisküs morfolojisinin etkisi üzerine yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bizim bu çalışmamızda ÖÇB yaralanmalarına ait anatomik bir risk faktörü olarak menisküs morfolojisi ve boyutları araştırmayı amaçladık. 2014 ve 2018 yılları arasında kliniğimize başvurmuş MR görüntülemesi bulunan ve diz artroskopisi yapılmış 126 (63 çalışma hastası ve 63 kontrol hastası) erkek hasta dahil edildi. Ön çapraz bağı yırtık olup meniküs yapıları sağlam değerlendirilen hastalar çalışma grubu, hem ÖÇB hem de menisküs yapıları sağlam hastalar ise kontrol grubu olarak belirlendi. Hastaların MR görüntüleri üzerinden menisküs morfolojisini değerlendirmek amaçlı her iki menisküsün uzunlukları, ön boynuz yükseklik ve genişliği, arka boynuz yükseklik ve genişliği, korpus yükseklik ve genişliği ölçüldü. Bu verilerden yararlanılarak menisküsün ön ve arka tanjant açıları hesaplandı. Ayrıca medial ve lateral tibial eğim açıları (MTEA, LTEA), çatı açısı, Q açısı, kemik çıkıntı uzunluğu ( bony ridge), tibial eminensiya alanı (TEA), notch genişliği (NG), notch giriş genişliği (NGG) ve notch genişlik indeksi (NGİ) aynı gözlemci tarafından iki farklı zamanda ölçülerek ortalama değerleri alındı.
Özet (Çeviri)
Anterior cruciate ligament (ACL) injuries are the most common knee injuries performed surgical reconstruction procedures at the present time furthermore the number of cases performed ACL reconstruction is increasing every year, too. Intrinsic and extrinsic risk factors have been defined for noncontact anterior cruciate ligament injury. Anatomical risk factors are one of the most popular intrinsic risk factors and many anatomic risk factors have been defined. Although the contribution of meniscus to knee stability after ACL injury is known, there are not enough studies on the effect of meniscus morphology in the literature. In this study, we aimed to investigate meniscal morphology and dimensions as an anatomical risk factor for ACL injuries. Knee MRI of a total of 126 patients (63 study patients and 63 control patients) admitted to our clinic between 2014 and 2018 and performed knee arthroscopy were included. While the patients who has a ruptured anterior cruciate ligament and intact meniscus were defined as a study group; the patients who has a an intact anterior cruciate ligament and meniscus were defined as acontrol group. The length of meniscus, height and width of the anterior horn, height and width of the posterior horn, corpus height and width were measured by using MR images to evaluate the meniscus morphology. The anterior and posterior tangent angles of the meniscus were calculated by using these data. Also, medial and lateral tibial slope angles (MTSA, LTSA), roof angle, Q angle, bony ridge length (bony ridge), tibial eminencia area (TEA), notch width (NW), notch entry width (NEW) and notch width index (NWI) was measured by same observer at the two different time and mean value was calculated.