Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin empati düzeyleri ile yaşlı ayrımcılığı tutumlarının incelenmesi
Comparison the relationship between family physician specialisation students levels of empathy and ageism attitude
  1. Tez No: 633930
  2. Yazar: MİNE ÖNER DEMİRALIN
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışmamızda, aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin empati düzeyleri ile yaşlı ayrımcılığı tutumlarını belirleyerek aralarındaki ilişkiyi ve sosyodemografik özellikler ile bağlantısını açıklamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı anket çalışmasıdır. S.B.Ü. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, S.B.Ü. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nde aile hekimliği uzmanlık eğitimi alan ve katılımcı olmaya onay veren 194 asistan çalışmamıza dahil edildi. Katılımcıların empati düzeylerini belirlemek için JSPE (Jefferson Hekim Empati Ölçeği), yaşlı ayrımcılığı tutumlarını ölçmek için YATÖ (Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği) kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to analyze the relationship between family physician specialisation students' sociodemografic attributes, levels of empathy and ageism attitude. Materials and Methods: One center participated this sectional, descriptive survey study. 194 family physician specialisation student who had given approval to participite and have been studying at Izmir Bozyaka Education and Research Hospital, Izmir Tepecik Education and Research Hospital, Izmir Katip Celebi University and Dokuz Eylul University had participated to our study. Jefferson Scale of Physician Empathy had been used to determine the level of empathy of the participants. Ageism Attitude Scale had been used to determine the level of ageism attitude of the participants. Sociodemografic form was designed by researcher. Data obtained were analyzed statistically using SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) software.