Anormal glukoz toleransı olan ve olmayan kistik fibrozisli hastalarda solunum fonksiyonları, fonksiyonel kapasite, kas kuvveti, fiziksel aktivite, fiziksel uygunluk ve günlük yaşam aktivitelerinin karşılaştırılması
A comparison of pulmonary function, functional capacity, muscle strength, physical activity, physical fitness and activities of daily living in cystic fibrosis patient's with and without abnormal glucose tolerance
  1. Tez No: 633967
  2. Yazar: ELİF KOCAAĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kistik fibrozis (KF)'li çocuklarda anormal glukoz toleransı (AGT), solunum fonksiyonları ve egzersiz kapasitesini olumsuz yönde etkiler. Literatürde KF'de AGT ile kas kuvveti, fiziksel aktivite, fiziksel uygunluk ve günlük yaşam aktiviteleri (GYA)'nin nasıl etkilendiğine dair bilgi bulunmamaktadır. Çalışmanın amacı, AGT olan ve olmayan (NGT) KF'de solunum fonksiyonları, solunum ve periferal kas kuvveti, fonksiyonel kapasite, fiziksel aktivite, fiziksel uygunluk ve GYA düzeyini karşılaştırmaktı. Solunum fonksiyonları kaydedildi. Solunum kas kuvveti taşınabilir ağız basınç ölçüm cihazı ile ölçüldü. Quadriceps femoris kas kuvveti ve el kavrama kuvveti değerlendirildi. Altı dakika yürüme testi (6DYT) ve artan hızda mekik yürüme testi (AHMYT) yapıldı. Bouchard Fiziksel Aktivite Anketi ve Münih fiziksel uygunluk testi uygulandı. GYA, Glittre GYA testi ile belirlendi. AGT ve NGT olan grupların solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluk düzeyi, Glittre GYA testi süresi ve AHMYT mesafesi birbirinebenzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Pulmonary function and exercise capacity were affected negatively from abnormal glucose tolerance (AGT) in children with cystic fibrosis (CF). However, there is a lack of information about how AGT affects muscle strength, physical activity, physical fitness, and activities of daily living (ADL) in CF. The study aimed to compare lung function, respiratory and peripheral muscle strength, functional capacity, physical activity, physical fitness, and ADL in CF patients with (AGT) and without (NGT) AGT. Lung function was recorded. Respiratory muscle strength was measured using a portable using a mouth pressure device. Quadriceps femoris muscle strength and handgrip strength were evaluated. Six-minute walk test (6MWT) and incremental shuttle walk test (ISWT) were performed. Bouchard Physical Activity Record and the Munich physical were applied. The ADL was determined using the Glittre ADL test. Lung function, respiratory muscle strength, physical activity, and physical fitness Glittre ADL test duration and ISWT distance were similar between the AGT and NGT groups (p>0.05).