Okul öncesi dönem çocuklarının davranış problemleri ve ebeveynlerinin yaşam pozisyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between behavior problems of preschool children and parents' life positions
  1. Tez No: 633973
  2. Yazar: CEREN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKTAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Araştırmada okul öncesi dönem çocuklarının davranış problemleri ve ebeveynlerinin yaşam pozisyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında Ankara Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bağımsız anaokullarına ve ilkokulların anasınıflarına devam eden 3-6 yaş dilimi içerisindeki 4109 çocuk ve onların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise % 5 hata payı ile 387 çocuk ve onların ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırma verileri Aile Bilgi Formu, Okul Öncesi ve Anaokulu Davranış Ölçeği ve Yaşam Pozisyonları Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar T Testi, Mann Whitney-U Testi, Kruskal Wallis-H Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk testleri, Bonferroni Çoklu Karşılaştırma Testi, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Regresyon kullanılmıştır. Okul Öncesi ve Anaokulu Davranış Ölçeğinin toplam içe yönelim ve dışa yönelim davranış problemleri puanları ile Yaşam Pozisyonları Ölçeği alt boyutlarından Ben İyiyim, Sen İyisin puanları arasında negatif; Ben İyi Değilim, Sen İyisin ve Ben İyi Değilim, Sen İyi Değilsin puanları arasında ise pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Son olarak, Okul Öncesi ve Anaokulu Davranış Ölçeği puanlarının Yaşam Pozisyonları Ölçeği alt boyut puanlarının yordamasına ilişkin regresyon analizi sonuçlarında ise Ben İyiyim, Sen İyisin (negatif etki) ve Ben İyi Değilim, Sen İyi Değilsin (pozitif etki) puanlarının davranış problemleri puanlarını yordamada istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu görülmektedir. Bu kapsamda araştırma bulguları ilgili literatür çerçevesinde tartışılarak yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between preschool children's behavioral provblems and parents' life positions. The universe of the research is 4109 children and their parents, who are in the 3-6 age range, who continue to the independent kindergartens and kindergartens of primary schools of Ankara Altındağ District National Education Directorate in the 2019-2020 academic year. The sample of the study consisted of 387 children and their parents with a 5% margin of error. The research data were collected by Family Information Form, Preschool and Kindergarten Behavior Scale and Life Positions Scale. In the study, independent Groups T Test, Mann Whitney-U Test, Kruskal Wallis-H Test, One Way Variance Analysis (ANOVA), Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk tests, Bonferroni Multiple Comparison Test, Pearson Correlation Coefficient and Multiple Regression were used in the analysis of the data. A negative correlation was found between externalised and internalised behavioral problems scores of the Preschool and Kindergarten Behavior Scale and Life Positions' I am OKEY, You are OKEY subscale and as well as founding positive correlation between total behavioral problems scores and Life Positions' I am not OKEY, You are OKEY and I am not OKEY, You are not OKEY subscales. Finally, in the results of the regression analysis related to predicting the Life Positions Scale subscale scores of Preschool and Kindergarten Behavior Scale scores, I am OKEY you are OKEY (negative effect) and I am not OKEY, you are not OKEY (positive effect) scores were statistically significant in predicting behavior problems scores. Results of the study were discussed, interpreted and appropriate suggestions were given within the scope of the literature.