Uçucu organik bileşiklerin ve bulgularının tekstil endüstrisinde değerlendirilmesi
Evaluation of volatile organic compounds and their findings in the textile industry
- Tez No: 633974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tekstil endüstrisinde çalışanların sağlığını tehdit eden, prosesten veya diğer şartlardan kaynaklanan uçucu organik ve inorganik bileşikler çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkilemekte ve meslek hastalıklarına sebep olmaktadır. Bu alanda proaktif önlemler alınabilmesi, etkin bir değerlendirme ve maliyet çalışmalarının yapılabilmesi için işletme işverenleri/işveren vekilleri, akademisyenler, iş güvenlik uzmanları, işyeri hekimleri, işletme çalışanları, işveren ve işçi sendikalarında uçucu organik bileşikler ile ilgili yeterli bilgi ve bilince sahip olmalıdır. Bu çalışmayla tekstil endüstrisinde yapılan kişisel maruziyet uçucu organik ve inorganik bileşiklerin ölçümleri çeşitli üretim bölümlerinde bulunan uçucu organik ve inorganik bileşiklerin sonuçlarını değerlendirerek, farkındalık oluşturularak konu ile ilgili koruyucu önlemler, risk analizleri ve diğer çalışmalara temel oluşturması amacı ile yapılan bu çalışmada elli firmada yediyüz analiz bölümlere göre değerlendirilmiş olup, analiz edilen 3 bileşik uluslararası normlarda sınır değerin üstündedir. Bu kimyasallar Bromoform, n- Butylbenzene, Hexachlorobutadiene dir. Bu kimyasallar çalışma ortamında teknik önlemler alınarak limit değerlerin altına düşüne kadar çalışma ortamı sürekli olarak takibi ve bu süreçte çalışanların periyodik sağlık kontrolleri işyeri hekimince kontrol altında tutulmalı, bu 3 kimyasalın sınır değerler altına düşmesi durumunda ölçüm periyotları aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık olarak genişletilebilir, süreç süreli ölçüm cihazları ile takip edilerek, limit değerler üzerine çıkılması halinde çalışma ortamı için Acil Durum Planı oluşturulmalı, önceden hazırlanan koruyucu teknik önlemler (sürekli gaz ölçüm cihazı, lokal havalandırma vb.) alınmalı ve çalışan sağlığı ve refahı için uygulamaya konulmalı. Çalışma ortamındaki tozların statik tutuşma sıcaklıkları, yanma ve patlama özelliklerini inceleyen Patlamadan korunma dokümanı hazırlanması tavsiye edilir ve önerilir.
Özet (Çeviri)
Volatile organic and inorganic compounds, which threaten the health of workers in the textile industry, prior to the process or other conditions, adversely affect the health of employees and cause occupational diseases. In order to take proactive measures in this area, effective evaluation and cost studies, business employers / employers' representatives, academicians, occupational safety experts, workplace physicians, business workers, employers' and workers' unions should have sufficient knowledge and awareness about volatile organic compounds. In this study, personal exposure volatile organic and inorganic compounds measured in textile industry were evaluated and results of volatile organic and inorganic compounds found in various production departments were evaluated and the 3 compounds analyzed were above the limit value in international norms. These chemicals are Bromoform, n-Butylbenzene, Hexachlorobutadiene. Continuous monitoring of the working environment and periodic health checks of the employees should be kept under control by the workplace physician until these chemicals are considered to be below the limit values by taking technical precautions in the working environment. If these 3 chemicals fall below the limit values, the measurement periods can be expanded monthly, quarterly, 6 months, yearly. In case of exceeding the limit values, an Emergency Plan should be prepared for the working environment, protective technical measures (continuous gas measuring device, local ventilation, etc.) should be taken and implemented for employee health and welfare. It is recommended and recommended to prepare an explosion protection document examining static ignition temperatures, combustion and explosion properties of dusts in the working environment.