The mediating role of self-regulation on the relationship between parenting styles and problem behaviors among preschoolers
Ebeveynlik stilleri ile okul öncesi dönem çocuklarının problem davranışları arasındaki ilişkide öz düzenleme becerilerinin aracı rolü
- Tez No: 762380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL METİNDOĞAN WISE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönem çocuklarının ebeveynlerinin ebeveynlik stilleri ile çocukların problem davranışları arasındaki ilişkide çocukların öz-düzenleme becerilerinin aracı rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Öz düzenlemenin aracı rolünü araştırmak için öncelikle aracı değişken (öz düzenleme), öngörme (ebeveynlik stilleri) ve sonuç değişkeni (sorunlu davranışlar) arasındaki doğrudan ilişkiler SPSS 21 programı kullanılarak kurulmuş ve son olarak aracılık modeli PROCESS makro yazılımı kullanılarak test edilmiştir (Hayes, 2012). Araştırmaya 36-77 ay arasında olan (M=60,42, SD=12,6) 194 çocuğun annesi katılmıştır. Ölçme aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Ebeveynlik Stilleri Ölçeği (Demir ve Şendil, 2008), Çorapçı ve diğerleri (2010) tarafından çevrilen Sosyal Yeterlilik ve Davranış Değerlendirme Ölçeği Türkçe formu (Lafreinere ve Dumas, 1996), Okul Öncesi Davranış Problemleri Tarama Ölçeği (Kanlıkılıçer, 2005)'nin aşırı hareketli ve dikkatsiz olma alt boyutu, Öz-Düzenleme Becerileri Ölçeği (Erol ve İvrendi, 2018), Batum ve Yağmurlu (2007) tarafından çevrilen Duygu Düzenleme Ölçeği (Shields ve Cicchetti, 1997)'nin Duygu düzenleme alt boyutu kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda, otoriter ebeveynlik stilleri ile okul öncesi dönem çocuklarının problem davranışları arasındaki ilişkide öz-düzenleme becerilerinin kısmi aracılık rolü, otoriter ebeveynlik stili ile problem davranışları arasındaki ilişkide ise öz-düzenleme becerilerinin tam aracılık rolü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the mediating role of self-regulation in the relationship between parenting styles and problem behaviors among preschoolers. To do this, the direct relationships between the mediating variable (self-regulation), the predicting variable (parenting styles) and the outcome variable (problem behaviors) were established first using the SPSS 21 program, and finally, the mediation model was tested using the PROCESS macro software (Hayes, 2012). Nine hundred ninety-four mothers of preschoolers aged between 36 and 77 months (M=60.42, SD=12.6) participated in this study. Demographic Information Form, Parenting styles scale (Demir & Şendil, 2008), Turkish form of Social Competence and Behavior Evaluation Scale (Lafreinere and Dumas, 1996) that is translated by Çorapçı et al. (2010), Self-Regulation Skills Scale for Children Aged 4-6 Years (Erol & İvrendi, 2018), Emotion regulation subscale from the Turkish adaptation of the Emotion Regulation Scale (Shields and Cicchetti, 1997) translated by Batum and Yağmurlu (2007), and being overactive and careless subscale of The Preschool Behavior Problems Screening Scale (Kanlıkılıçer, 2005) were used in the online forms. This study found that self-regulation played a partial mediating role in the relationship between authoritarian parenting styles and problem behaviors and a fully mediating role in the relationship between authoritative parenting style and problem behaviors among preschoolers.