Hemşirelik bakımında hasta-hemşire etkileşiminin anlamı: Nitel bir araştırma
Meaning of patient-nurse intercation i̇n nursing care: A qalitative study
  1. Tez No: 633976
  2. Yazar: DUYGU CEREN MAŞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CEYLAN, DOÇ. DR. MELİKE TEKİNDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, hemşirelik bakımında hemşire-hasta etkileşiminin anlamını ve etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desene dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen hetorojen 8 hasta ve 8 hemşire olmak üzere toplam 16 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizinde tematik içerik analizi yapılmıştır ve MAXQDA20 Programı kullanılmıştır. Bulgular: Etkileşim“hemşirelere”göre ve“hastalara”göre analiz edilmiştir. Bu iki katılımcı grubunun içerisinde etkileşim kavramını ve katılımcıların deneyimlerini ortaya çıkaran şekilde yapılan içerik analizinde elde edilen üst temalar;“iletişimin anlamı”,“etiğin anlamı”,“hasta katılımı/iş birliğinin anlamı”ve“sorunlar-öneriler”şeklinde oluşmuş ve her bir üst temaya ilişkin alt boyutlar oluşturulmuştur. Sonuç: Bakım sürecinde hasta-hemşire etkileşimi katılımcılara göre ilk karşılaşma ile başlayıp tedavi son bulana kadar devam etmektedir. Etkileşim kavramı hasta ve hemşireler için; iletişim, hasta katılımını ve etik ilkeleri barındıran bir süreçtir. Ayrıca etkileşim sürecinin devamlılığının sağlanmasında hemşirelerin verdiği güven, sevgi, güler yüz ve saygı iletişimi devam ettirici önemli unsurlardır. Sonuç olarak hasta ve hemşire etkileşiminin birbirini destekleyici ve bütünleyici nitelikte olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this research is to reveal the meaning of nurse-patient interaction in nursing care and the factors affecting it. Materials and Methods: The study was carried out based on phenomenological pattern, which is one of the qualitative research methods. Criteria sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used. In-depth interviews were conducted with a total of 16 participants, including 8 heterogeneous patients and 8 nurses, using a semi-structured interview form. In the analysis of the data, thematic content analysis was done and MAXQDA20 Program was used. Results: The interaction was analyzed by“nurses”and by“patients”. Within these two groups of participants, the top themes obtained in the content analysis, which reveals the concept of interaction and the experiences of the participants;“the meaning of communication”,“the meaning of ethics”,“the meaning of patient participation / cooperation”and“problems-suggestions”and sub-dimensions related to each top theme were created. Conclusion: In the care process, patient-nurse interaction starts with the first encounter according to the participants and continues until the treatment ends. Interaction concept for patients and nurses; communication is a process that includes patient participation and ethical principles. In addition, trust, love, smiling face and respect, which are given by nurses, are important factors in maintaining communication. As a result, it is seen that patient-nurse interaction is supportive and complementary.