Ankara ili Çankaya ilçesinde devlet ortaokulları 8. sınıf öğrencilerinde şişmanlık, benlik saygısı ve şiddet ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between obesity, self-esteem and violence at 8TH grade students of public secondary schools in Çankaya district of Ankara
- Tez No: 633996
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE HİLAL ÖZCEBE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Adolesanlarda şişmanlık, küresel boyutta bir halk sağlığı sorunudur. Şişmanlar, daha çok düşük benlik saygısı grubundadır. Zorbalık/şiddet benlik saygısını azaltmakta benlik saygısının yüksek olması da zorbalığı/şiddeti engellemektedir. Fazla kiloluluk zorbalıkla da ilişkidir. Adolesan sağlığını etkileyen üç sorunda halk sağlığının bütüncül bakışıyla, değğerlendirilmesi için bu çalışmada; Ankara İli Çankaya İlçesi devlet ortaokulları 8. sınıf öğrencilerin beden kitle indekslerinin (BKİ) benlik saygısı ve zorbalık/şiddetle ilişkisinin kesitsel bir çalışma ile sosyodemografik faktörler çerçevesinde değerlendirmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, 35 okuldan 1956 öğrenciye ulaşılmıştır. Gözlem altında anket uygulanmış, öğrenci ve ailelerinin bazı sosyodemografik özellikleri, şiddet, zorbalık, sağlıklı yaşam davranışlarına yönelik sorular sorulmuş, benlik saygısı ölçeği kullanılmış ve BKİ için boy ve vücut ağırlığı ölçümleri için Fiziksel Aktivite Karnesi verilerinden yararlanılmıştır. Analizler SPSS-23 paket programında yapılıp; tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare testi, sürekli değişkenler için korelasyon ve normal dağılıma göre ileri analizler, regresyon ve ANOVA ile post-hoc analizlerden faydalanılmıştır. Etik kurul izni, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yazılı izin alınmıştır. Katılımcıların aydınlatılmış onamları, veli onayları alınmıştır. Katılımcıların %52,6'sı kız, %47,4'ü erkek, yaş ortalaması 12,84 (±0,59)'tür.
Özet (Çeviri)
Obesity in adolescents is a public health problem. Obese adolescents have mostly low self-esteem. Bullying/violence decreases self-esteem, high self-esteem prevents bullying/violence. Also, overweight is associated with bullying. In the study, in the holistic view of public health, It is aimed to evaluate the relationship between body mass index(BMI), self-esteem, bullying/violence within the framework of socio-demographic factors in 8th-grade students of Çankaya in Ankara. 1956 students from 35 schools joined the study. Questionnaires were applied under observation. Questions were about some socio-demographic characteristics of students/their families, violence, bullying, healthy living behaviors. Also, self-esteem scale and Physical Activity Scorecard, for height/weight measurements, were used. Analyzes were made in SPSS-23. Descriptive statistics, Chi-Square test, correlation for continuous variables, advanced analysis according to normal distribution, regression, ANOVA, post-hoc analysis were used. Written permissions from the Provincial Directorate of National Education and Ethics committee were obtained. Informed consents of the participants and parents' approvals were obtained before research. Girls are 52.6% of the participants, the average age is 12.84(±0.59).