Akut pulmoner embolili hastalarda MR-proANP düzeyinin tanısal değeri
Diagnostic value of MR-proANP level in patients with acute pulmonary embolism
- Tez No: 634003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
AMAÇ: Pulmoner emboli, sıklıkla alt ekstremite venöz sistemden kaynaklanan en sık trombüs olmak üzere tümör, enfektif materyal, hava, yağ parçaları sonucu pulmoner arter sisteminde tıkanıklık oluşmasıdır. Pulmoner emboli, kalp krizi ve inmeden sonra kardiyovasküler sistem hastalıkları arasında mortaliteye sebep olan 3. hastalıktır. Pulmoner emboli hastalarının ölüm sebebi emboliye bağlı gelişen sağ kalp disfonksiyonudur. Pulmoner emboli, avil servise çok farklı klinik prezentasyonlar ile başvurabilmektedir. Bu yüzden tanı konulması zor bir hastalıktır. MR-proANP ise kalp atriyumun gerilmesi sonucu salgılanan bir natriüretik peptittir. Çalışmamız da Selçuk Üniversitesi Acil Tıp Servisine başvuran pulmoner emboli tanısı almış hastalarda sağ kalp disfonksiyonuna bağlı MR-proANP'nin yükselmesi sonucu tanısal değerini belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Bizim çalışmamızda, Mayıs 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında, Selçuk Üniversitesi Acil Tıp Servisine başvuran, pulmoner emboli ön tanısı ile tetkik edilen ve pulmoner bilgisayarlı tomografi anjiografisi ile tanı konulan 100 hasta vaka grubu olarak belirlendi. Klinik semptomlar ve risk skorlama sistemleri ile pulmoner emboli tanısı ekarte edilmiş rastgele 50 hasta kontrol grubu olarak belirlendi. Çalışmaya alınan tüm hastalardan başvuru anında alınan kan örneklerinden artan miktarından MR-proANP düzeyi çalışıldı. Hastaların demografik özellikleri, komorbidite durumları, laboratuar değerleri ve klinik bulguları kayıt altına alındı. Vaka grubundaki tüm hastalara tanı netleştikten hemen sonra ekokardiyografi yaptırıldı. BULGULAR: Çalışmamıza 100'ü vaka grubu, 50'si kontrol grubu olmak üzere toplam 150 hasta dahil edildi. Vaka grubunda MR-proANP ortalama değeri (645,8±813,2 pmol/L), kontrol grubu ortalama MR-proANP değeri (442,9±135,3 pmol/L) ile kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p=0,003). MR-proANP'nin pulmoner emboli için ayırıcı tanı özelliği olup olmadığı ROC analizi ile test edildi, cut-off değeri hesaplandı. Duyarlılık ve özgüllüğün toplamının en yüksek olduğu değere karşılık gelen MR-proANP değeri 701,32 pmol/L olarak tespit edildi. SONUÇ: Bu veriler sonucunda MR-proANP, pulmoner emboli hastalarının tanısında önemli bir biyokimyasal marker olabilir. Akut pulmoner emboli hastalarında MR-proANP hızlı, basit, noninvaziv bir biyokimyasal parametre olup tanısal bir belirteç olması için çalışma sayısının artması gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Akut Pulmoner Emboli; Dispne; Ekokardiyografi; MR-proANP
Özet (Çeviri)
OBJECT: Pulmonary embolism is the occlusion of the pulmonary artery system as a result of tumor, infective material, air, fat fragments, most often thrombus originating from the lower extremity venous system. Pulmonary embolism is the third disease that causes mortality among cardiovascular system diseases after heart attack and stroke. The cause of death of patients with pulmonary embolism is right heart dysfunction due to embolism. Pulmonary embolism can apply to the avil ward with very different clinical presentations. Therefore, it is a difficult disease to diagnose. MR-proANP, on the other hand, is a natriuretic peptide secreted by stretching the heart atrium. In our study, to determine the diagnostic value of MR-proANP due to right heart dysfunction in patients diagnosed with pulmonary embolism who applied to the Selcuk University Emergency Medicine Service. MATERIAL AND METHODS: In our study, 100 patients who were admitted to Selcuk University Emergency Medicine Service between May 2018 and May 2019, who were diagnosed with pulmonary embolism and diagnosed with pulmonary computed tomography angiography were determined as the case group. 50 random patients diagnosed with pulmonary embolism with clinical symptoms and risk scoring systems were determined as the control group. MR-proANP level was studied from the increasing amount of blood samples taken from all patients included in the study. The demographic characteristics, comorbidity, laboratory values and clinical findings of the patients were recorded. Echocardiography was performed immediately after the diagnosis was clear in all patients in the case group. RESULTS: A total of 150 patients, 100 of whom were in the case group and 50 were in the control group, were included in our study. A statistically significant difference was found in the case group compared to the mean MR-proANP value (645.8 ± 813.2 pmol / L) and the control group mean MR-proANP value (442.9 ± 135.3 pmol / L) (p = 0.003). Whether MR-proANP has differential diagnostic feature for pulmonary embolism was tested by ROC analysis, the cut-off value was calculated. The MR-proANP value corresponding to the value with the highest sum of sensitivity and specificity was determined to be 701.32 pmol / L. CONCLUSION: As a result of these data, MR-proANP may be an important biochemical marker in the diagnosis of patients with pulmonary embolism. In patients with acute pulmonary embolism, MR-proANP is a fast, simple, noninvasive biochemical parameter, and the number of studies should increase to become a diagnostic marker. KEYWORDS: Acute Pulmonary Embolism; dyspnea; echocardiography; MR-proANP