Pulmoner embolili hastalarda p dalga dispersiyonu, QT dispersiyonu, , TP-e/QT oranının, TP-E süresi emboli lokalizasyonuna göre değişimi ve 30 günlük mortalite üzerine etkisi
Change of P wave dispersion, qt dispersion, TP-E / QT ratio, TP-E duration according to emboly localization and effect on 30-day mortalization in patients with pulmonary embolia
- Tez No: 663540
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Chest Diseases, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Pulmoner emboli (PE), Amerika'da 1/1000 sıklıkla görülen morbidite ve mortalitesi yüksek olan bir hastalıktır. PE kaynaklı elektrokardiyogram (EKG) üzerinde çeşitli değişiklikler meydana gelmektedir. Son zamanlarda EKG üzerindeki non-invaziv aritmojenik markerler olan P dalga dispersiyonu, T dalga dispersiyonu, QT dispersiyonu, Tp-e süresi ve Tp-e/QT oranı PE dahil çeşitli hastalıklar üzerinde çalışılmaktadır. Yukarıda bahsedilen bu değişkenlerin pulmoner embolinin lokalizasyonuna (Santral/lober trombüsler, segmental trombüsler ve subsegmental trombüsler) göre nasıl değiştiğini ve bunun mortalite üzerine etkisini gösteren bir çalışma PE düşünülen hastalarda görüntüleme yapma ihtiyacını belirlemede algoritmalara katkı sağlayabilir. Bizim çalışmamızın primer amacı Tp-e, Tp-e/QT, QT dispersiyonu ve P dalga dispersiyonunun PE'nin lokalizasyonuna göre nasıl değiştiği ve bunun 30 günlük mortalite üzerine olan etkilerini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif, gözlemsel ve kesitsel olarak planlanan çalışmamız, SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde gerçekleştirilmiştir. 01.12.2019 ile 31.11.2020 tarihleri arasında acil servise başvuran hastalar içerisinde 18 yaş üzeri PE'den şüphelenilip pulmoner bilgisayarlı tomografi (BT) anjiografi istenen tüm hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Acil servise başvurup PE'den şüphelenilen hastaların başvuru esnasında standart 12 derivasyonlu EKG'leri, 10 dk istirahat sonrası acil servis şartlarında çekilmiştir. Acil servise başvuran hastalardan geliş EKG'sinde sol dal bloğu bulunan, atrial fibrilasyonu bulunan ve mevcut EKG'si inceleme için uygun olmayan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların çekilen pulmoner BT anjiografi görüntüleri tele-radyolog tarafından değerlendirilmiş ve her hasta için ayrı ayrı raporlandırılmıştır. Çalışmaya alınan hastaların EKG'leri bir kardiyolog tarafından değerlendirilmiştir. PE tanısı konan hastalar için PE'nin lokalizasyonları sağ ve sol pulmoner arter ayrı ayrı olacak şekilde belirlenmış ve ana daldaki trombüsler, lober trombüsler, segmental trombüsler ve subsegmental trombüsler olarak sınıflandırılmıştır. Çalışmaya alınan hastaların radyolojik değerlendirme sonuçları ile P dalga dispersiyonları, QT dispersiyonları, T dalga dispersiyonları, Tp-e süreleri ve Tp-e/QT oranları arasındaki ilişki değerlendirilmiş ve bu değerler ile PE varlığı veya yokluğu, varsa PE'nin lokalizasyonu arasında istatiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı belirlenmiştir. PE tanısı konulan hastalar 30 gün sonra mortalite açısından tekrar değerlendirilmiştir. Tüm analizler SPSS v21 programında yapıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile denetlendi. Normal dağılım varsayımını sağlamayan nicel değişkenler Mann Whitney U testi ile analiz edildi. Nitel değişkenler ki-kare testi veya Fisher'in kesin testi ile analiz edildi. Elektrokardiyografi bulgularının pulmoner emboli tanısındaki başarısı ROC eğrisi analizi ile değerlendirildi. İdeal kesim noktaları için performans ölçüleri hesaplandı. D-dimer ve elektrokardiyografi arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon katsayısı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Pulmonary embolism (PE) is a disease with high morbidity and mortality, seen 1/1000 in the United States. Various changes occur on the PE-derived electrocardiogram (ECG). Recently, non-invasive arrhythmogenic markers on ECG, P wave dispersion, T wave dispersion, QT dispersion, Tp-e duration, and Tp-e / QT ratio PE have been studied on various diseases. A study showing how these variables mentioned above change according to the localization of pulmonary embolism (central/lobar thrombi, segmental thrombi, and subsegmental thrombi) and its effect on mortality may contribute to algorithms in determining the need for imaging in patients with suspected PE. The primary purpose of our study is to investigate how Tp-e, Tp-e / QT, QT dispersion, and P wave dispersion change according to the localization of PE and its effects on 30-day mortality. MATERIALS AND METHODS: Our study, which was planned as a prospective, observational, and cross-sectional, was carried out in the Emergency Medicine Clinic of SBÜ Kocaeli Derince Training and Research Hospital. Among the patients who applied to the emergency department between 01.12.2019 and 31.11.2020, all patients over the age of 18 who were suspected of having PE and requested pulmonary computed tomography (CT) angiography were included in the study. Standard 12-lead ECGs of patients who applied to the emergency department and suspected PE were taken at the time of application under emergency room conditions after 10 minutes of rest. Among the patients who applied to the emergency department, patients with left bundle branch block, atrial fibrillation, and those whose ECG was not suitable for examination were excluded from the study. Pulmonary CT angiography images of the patients were evaluated by the tele-radiologist and reported separately for each patient. ECGs of the patients included in the study were evaluated by a cardiologist. For patients diagnosed with PE, the localizations of PE were determined to be right and left pulmonary arteries separately and classified as a thrombus in the main branch, lobar thrombus, segmental thrombus, and subsegmental thrombus. The relationship between the results of the radiological evaluation of the patients included in the study and P wave dispersions, QT dispersions, T wave dispersions, Tp-e durations, and Tp-e / QT ratios were evaluated, and the presence or absence of PE and the localization of PE were statistically significant, it was determined whether there was a difference. Patients diagnosed with PE were re-evaluated 30 days later in terms of mortality. All analyzes were done in SPSS v21 program. The compliance of quantitative data to normal distribution was checked with the Kolmogorov-Smirnov test. Quantitative variables that did not provide the assumption of normal distribution were analyzed using the Mann Whitney U test. Qualitative variables were analyzed with the chi-square test or Fisher's exact test. The success of electrocardiographic findings in the diagnosis of pulmonary embolism was evaluated by ROC curve analysis. Performance measures were calculated for ideal cut points. Relationships between D-dimer and electrocardiography were evaluated with Spearman correlation coefficient.