Trakya'da amuca folkloru
The amuca folklore in thrace
  1. Tez No: 634004
  2. Yazar: SAYGIN KAMİL CELEPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ALİ YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Tarihleri, inançları ve kültürleri ile bir bütün olan ulusların kültürel bağlamda oluşan ürünlerinin, gözlem sonucu elde ettikleri çıkarımlarının, ritüellerinin, gelenek ve göreneklerinin, inançlarının gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılması söz konusu toplumların geçmişleri ile gelecekleri arasında sağlıklı ilişkiler kurabilmesi açısından büyük öneme sahiptir. Bunun bilincinde olan ülkeler söz konusu ürünleri içeren folkorik hafızalarını canlı tutmaya ve geleceğe doğru şekilde aktarmaya büyük önem vermektedir. Ülkemiz, folklorik çeşitlilik açısından zengin bir mirasa sahiptir. Bu mirasın Trakya'daki önemli sahiplerinden birisi de Amucalardır. Tarihsel süreçte çeşitli nedenlerden göç etmek zorunda kalarak dağınık bir yerleşim özelliği gösteren Amucalar, günümüzde yoğun olarak Trakya ve Bulgaristan'ın bu bölgeye olan sınırında yaşamaktadır. Tarih boyunca göç ettikleri topraklara kendi kültürlerini de götürerek kültürel miraslarını zenginleştiren Amucalar günümüzde de kapalı toplum olma özelliği ile söz konusu miraslarını korumayı kısmen de olsa başarmış ender topluluklardandır. Bu çalışmada Trakya ve Balkan Türklüğünün özgün bir topluluğu olan Amucaların tam anlamıyla yitirilmeyen gelenek ve inanışlarının incelenmesi, inanca dair farklı uygulamalarının görülmesi, bölgenin kültür unsurlarının tanınması amacıyla saha çalışmaları yapılmıştır. Halk bilimi derleme metodlarına uygun şekilde elde edilen verilerle Amucaların folklorik hayatları ve kimlik ilişkileri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The necessity of the true transfer of outcomes formed by cultural context of societies which become a whole with their history, belief, culture; their inference gained by observations, rituals, traditions, beliefs to the next generations is very important for those societies in order to build a healthy relationship between their past and future. In this study, field research was done to examine Amucas' beliefs and traditions which are not throughly unlost, to see the different adaptations of belief and to know the cultural facts of the region. Our countary has a rich variety of cultural heritage. One of the important heirs of this heritage is Amuca. They had to migrate because of several reasons in the past and that caused a scattered settlement. Today, they mostly live in Thrace and the lands of Bulgaria which are thracian border. The Amucas who have succeded to carry their cultural heritage by enriching it as well throughout the history to the lands they migrated are one of the rare societies which still protects their cultural heritage. This is because they are closed society. The Amucas' folkloric life and identies together with the methods of folklore compilation are tried to set forth. The societies who are aware of this try to keep alive their folkloric memory which consists of these aformentioned subjects and give great importance to transfer them.