İntraserebroventriküler MOTS-c infüzyonunun hipotalamus-hipofiz-tiroid aksı ve enerji kullanımı üzerindeki etkileri
Effects of intracerebroventricular MOTS-c infusion on hypothalamus-pituitary-thyroid axis and energy use
  1. Tez No: 634023
  2. Yazar: MEHMET REFİK BAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: MOTS-c 2015 yılında keşfedilmiş, 16 aminoasitli peptit yapılı bir hormondur. Yapılan çalışmalarla MOTS-c'nin obezite ve insülin direncini azalttığı ve hücre metabolizması arttırdığı rapor edilmiştir. Bu çalışma sıçanlara icv MOTS-c infüzyonunun HHT aksı ve enerji kullanımı üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: 40 adet Wistar-Albino cinsi erkek sıçan 4 gruba ayrıldı (n=10). Kontrol grubu dışındaki sıçanların, lateral ventrikülerine 14 gün süresince 5µl/saat (Sham grubuna yBOS, uygulama gruplarına 10 ve 100 µM MOTS-c) infüzyon gerçekleştirildi. Deney süresince sıçanların günlük vücut ağırlığı ve yem tüketimi ölçüldü. Deney sonunda sıçanlar dekapite edilerek hipotalamus, kas, kan ile beyaz ve kahverengi yağ doku örnekleri toplandı. Hipotalamus dokusunda TRH, beyaz ve kahverengi yağ dokuda UCP1, kas (biceps) dokuda ise UCP3 mRNA seviyesi RT-PZR yöntemi ile belirlendi. Western blot analiz yöntemi ile de beyaz ve kahverengi yağ dokuda UCP1, kas dokuda ise UCP3 protein düzeyi belirlendi. Alınan kan örneklerinden ELISA yöntemi kullanılarak serum TSH, T3 ve T4 hormon seviyeleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Effects of Intracerebroventricular MOTS-c Infusion on Hypothalamus-Pituitary-Thyroid Axis and Energy Use Aim: MOTS-c was discovered in 2015 and is a peptide hormone with 16 amino acids. Studies have shown that MOTS-c reduces obesity and insulin resistance and increases cell metabolism. This study was conducted to investigate the effects of icv MOTS-c infusion on HHT axis and energy use in rats. Material and Method: Forty male Wistar-Albino rats were divided into 4 groups (n=10). The rats outside the control group were infused into the lateral ventricles for 5 days/hour (yBOS in the Sham group, 10 and 100 µM MOTS-c in the sham group) for 14 days. During the experiment, daily body weight and food consumption of rats were measured. At the end of the experiment, rats were decapitated and hypothalamus, muscle, blood and white and brown fat tissue samples were collected. TRH in hypothalamus tissue, UCP1 in white and brown fat tissue and UCP3 mRNA in muscle (biceps) tissue were determined by RT-PCR method. UCP1 protein level was determined in white and brown fat tissue and UCP3 protein level in muscle tissue by Western blot analysis method. Serum TSH, T3 and T4 hormone levels were determined by ELISA method.