Deproteinizasyon ajanı hipokloröz asitin pit ve fissür örtücü iki farklı self adeziv akışkan kompozit ile kullanımının mineye bağlanma üzerine etkisi
The effect of the use of the deproteinization agent hypochlorous acid and two different pit and fissure sealant self-adhesive flowable composites upon its bonding with the enamel
  1. Tez No: 726850
  2. Yazar: SİMGE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞDAŞ ÇINAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, deproteinizasyon ajanı hipokloröz asit ve sodyum hipokloritin, pit ve fissür örtücü iki farklı self adeziv akışkan kompozitin mineye bağlanma üzerine etkisini değerlendirmektir. Toplam 36 adet daimi çürüksüz ve restorasyonsuz 3. molar dişler çalışmaya dahil edilerek, rastgele altı gruba ayrıldı. Grup 1: %37'lik fosforik asit + Vertise™ Flow; Grup 2: 200 ppm Hipokloröz asit + %37'lik fosforik asit + Vertise™ Flow; Grup 3: %5,25'lik Sodyum hipoklorit + %37'lik fosforik asit + Vertise™ Flow; Grup 4: %37'lik fosforik asit + Constic; Grup 5: 200 ppm Hipokloröz asit + %37'lik fosforik asit + Constic; Grup 6: %5,25'lik Sodyum hipoklorit + %37'lik fosforik asit + Constic olarak oluşturuldu. Her grupta n=12 olacak şekilde dikdörtgen prizması şeklinde bloklar elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of deproteinization agents hypochlorous acid and sodium hypochlorite on enamel bonding of two different self-adhesive flowable composites for pit and fissure sealants. A total of 36 permanent caries and non-restorative third molar teeth were included in the study and randomly divided into six groups. Group 1: 37% phosphoric acid + Vertise™ Flow; Group 2: 200 ppm Hypochlorous acid + 37% phosphoric acid + Vertise™ Flow; Group 3: 5.25% Sodium hypochlorite + 37% phosphoric acid + Vertise™ Flow; Group 4: 37% phosphoric acid + Constic; Group 5: 200 ppm Hypochlorous acid + 37% phosphoric acid + Constic; Group 6: It was formed as 5.25% sodium hypochlorite + 37% phosphoric acid + Constic. Bars in the form of rectangular prisms were obtained with n=12 in each group.