Laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında transversus abdominis plan bloğunun laparoskopi veya ultasonografi ile uygulanmasının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of application of the transversus abdominis plan block in laparoscopic cholesistectomy by laparoscopy or ultasonography
  1. Tez No: 634058
  2. Yazar: İLTER SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE DOĞANAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ:Bu çalışmada laparoskopik kolesistektomi ameliyatlarında ameliyat sonrası ağrıyı azaltmak için uygulanan TAP (Transversus Abdominis Plane) bloğunultrasonografi (USG) eşliğinde başarılı bir şekilde uygulanabildiği gibi aynı zamanda laparoskopi yardımı ile de uygulanabilirliğinin pratikliğini ve güvenli sonuçlarını göstermek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM:Laparoskopik Kolesistektomi operasyonu yapılan 170 hasta 3 gruba ayrıldı. TAP blok Grup L'de laparoskopi ile Grup U'da USG ile uygulandı. Grup K'da TAP blok uygulanmadı ve kontrol grubu olarak belirlendi. Grup U ve Grup L'deTAP blok için bilateral 15 ml %0,5 bupivakain kullanıldı. Hastaların demografik bilgileri ve hemodinamik parametreleri, operasyon ve anestezi süresi, postoperatif ilk analjezik ihtiyacı zamanı, görsel ağrı derecesi, ilk gaz-gayta süresi, bulantı-kusma derecesi ve Türkçe gözden geçirilmiş Amerikan Ağrı Derneği Hasta Sonuçları Anketi (APS-POQ-R-TR)kayıt edildi. BULGULAR: Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve ASA skorları açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi, BMI Grup U'da diğer gruplara göre daha yüksekti (p< 0.05).Grup U ve Grup L 'de VAS ölçümleri Grup K'ya göre daha 1.
Özet (Çeviri)
AIM:In this study, it was aimed to demonstrate the practicality and safe results of the applicability of the TAP (Transversus Abdominis Plane) block applied to reduce postoperative pain in laparoscopic cholecystectomy surgeries with the help of laparoscopy. MATERIAL AND METHOD:170 patients who underwent laparoscopic cholecystectomy operation were divided into 3 groups. TAP block was performed with laparoscopy in Group L and with USG in Group U. TAP block was not applied in Group K and was designated as the control group. In Group U and Group L, bilateral 15 ml of 0,5% bupivacaine was used for TAP block. Demographic information and hemodynamic parameters of patients, duration of operation and anesthesia, first postoperative analgesic requirement time, visual pain score, first flatus-stools duration, nausea-vomiting degree, and the Turkish version of revised American Pain Society patient outcome questionnaire for surgical patients(APS-POQ-R-TR ) is recorded.