Laparoskopik kolesistektomi sonrası erektör spina alan bloğu yapılan hastalarda postoperatif ağrı ve derlenme kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative pain and quality of recovery in patients applied erector spinae plane block after laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 634057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL KOZANHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bölgesel anestezi teknikleri ameliyat sonrası etkin bir analjezi sağlar ve iyileşme kalitesini artırır. Erektör spina plan (ESP) bloğu, postoperatif ağrı yönetimi için yeni tanımlanan bölgesel anestezi tekniğidir. Bu çalışmada birincil amaç ultrasonografi (USG) eşliğinde uygulanan ESP bloğunun laparoskopik kolesistektomi ameliyatı sonrası postoperatif derlenme kalitesi üzerindeki etkinliğini Derlenme Kalite Skoru-QoR-40 anketi kullanarak değerlendirmektir. ESP bloğun postoperatif ağrı düzeyi ve opioid tüketimi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi ise ikincil amaçlar olarak belirlendi. Gereç ve Yöntem: Prospektif, radomize, çift kör araştırmaya elektif laparoskopik kolesistektomi operasyonu planlanan 18-65 yaş arasında, ASA I-II olan toplam 82 hasta dahil edildi. Hastalar ESP ve Kontrol grubu olmak üzere 2 gruba randomize edildi. ESP grubundaki hastalara 20 mL lokal anestezik karışımı ile USG eşliğinde ESP blok uygulandı. Her iki gruptaki hastalara operasyon sonrası standart analjezi protokolü uygulandı. Hastaların preoperatif ve postoperatif 1. gün QoR-40 skorları, postoperatif 0., 20., 40. ve 60. dk ve 2., 6., 12., 24. saatlerde istirahat ve hareket halindeki ağrı skorları (NRS) ve opioid tüketimi kayıt altına alındı. Bulgular: Postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Objectıve: Regional anesthesia techniques provide an effective post-operative analgesia and improve the quality of recovery. Erector spina plan (ESP) block is a newly defined regional anesthesia technique for postoperative pain management. The primary objective of this study was to evaluate the effectiveness of the ESP block applied with ultrasonography (USG) on postoperative recovery quality after laparoscopic cholecystectomy by using the Recovery Quality Score (QoR-40) questionnaire. The effects of ESP block on postoperative pain level and opioid consumption were determined as secondary objectives. Materials and Methods: Prospective, randomized, double-blind, study included 82 patients with ASA I-II between the ages of 18-65 who were scheduled for elective laparoscopic cholecystectomy. The patients were randomized into two groups, ESP group (Group E) and Control group (Group N). ESP block was applied using 20 mL local anesthetic mixture accompanied by USG. Standard analgesia protocol was applied to the patients in both groups after the surgery. QoR-40 scores of the patients preoperative and postoperative 1st day, resting and moving pain scores (NRS) and opioid consumption were recorded at the postoperative 0, 20, 40 and 60 minutes and at the 2nd, 6th, 12th, and 24th hours.