Nasır-ı Buhari ve kasideleri
Nasır-ı Buhari and eulogies
  1. Tez No: 63406
  2. Yazar: ASUMAN GÖKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Nasır-i Buhari ve Kasideleri Asuman GÖKHAN Danışman: Prof.Dr.Ahmet SAVRAN 1997 Sayfa: Jüri: Prof.Dr.Ahmet SAVRAN Nâsır-i Buhârî ve Kasidelerini içeren çalışmamız üç el yazması nüshasının tenkitli metni ve ve şairin hayatı hakkında bilgilerden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde şair 'in yaşadığı dönem, hayatı, edebi kişiliği ve memduhları hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde ise eserin tenkitli neşri yapılarak nüshalar arasındaki farklar gösterilmiştir. Ayrıca çalışma konusu olan kasidelerin vezinleri kafiye düzenine göre belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mastar Thdsis Evlogies Nasır-ı Buhârî And His Euloeies Asuman GÖKHAN Supervisor: Prof.Dr.Ahmet SAVRAN 1997 Page: Jury: Prof.Dr.Ahmet SAVRAN Our study, which is conacerned with Nâsırî Buhari and his eulogies, consistis of a critical text of three masuscripts and of information about the life of the poet. In the first section of our study, the poet's own period, life, literaery personality and memduhs have been illuminated. In the second section, by making a critical analysis of the work, the differences between the manu scripts have been shown. Additionally, the rhymes of the eulogies, our subject of study, have been determined from the aspect of rhyme-order.