Adıyaman Müzesi'nden bir grup terracotta figürin
One group terracottas in Adıyaman Museum
- Tez No: 63407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZf ADIYAMAN MÜZESİNDEN BİR GRUP TERRACOTTA FİGÜRİN Fehmi ERARSLAN Tez Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU 1997, Sayfa:56 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU Jüri : Doç. Dr. Cevat BAŞARAN Jüri : Yrd. Doç. Dr. Nurettin KOÇHAN Terracotta eserler genelde mezar buluntusu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ise terracottaların bir ölü adağı olarak kullanıldığını göstermektedir. Terracottaların içerik çeşitliliğinden adanan adağın ölünün hayatta iken yaptığı mesleği, kişiliği veya kahramanlığı ile ilgili olduğunu görmekteyiz. Ancak ele geçen terracotta figürlerinden bunların adak olması dışında günlük yaşantıda da kullanıldığını görmekteyiz. Dinsel içerikli tanrı, tanrıça figürinleri ve sosyal içerikli figürün örnekleri bunu göstermektedir. Terracottalar büyük yontular gibi yapıldığı dönemler hakkında bizlere bilgi sunmaktadır. Tarihleme yapılırken terracottaların büyük yontular paralelinde bir stil gelişimi izlediği görülüyor. Bizim Terracottaları incelerken o dönemin sosyal yaşantısı, düşünce ve inançları hakkında bilgilere sahip olma amacımız vardı. Yukarıda bahsettiğimiz gibi insan, tanrı, hayvan ve eşya figürinleri gibi çeşitlilik içeren terracottalar içinde grubumuzun oluşturduğu eserler tanrı, tanrıça ve insan figürinleridir. Herbiri kendi dönemi içinde farklı stil özelliği gösterse de özde bir şeyler anlatmak istediği ortak nokta olarak görülmektedir. İncelediğimiz terracottalar'da da bize o dönemin dini inançları insan ilişkileri ve sosyal yaşantısı hakkında bilgi vermiştir. Toplumlar arasındaki kültür etkileşimini de bu eserler üzerinde görmemiz mümkündür. Bizden önce yaşayan insanların yaşantı ve kültürleri hakkında bilgi veren arkelolojik buluntular daolduğu gibi, terracotta eserler de bizden önce yaşamış kültürler hakkında bizlere bilgiler sunan en önemli verilerdir. Ele aldığımız terracotta figürinlerini inceledikten sonra bunların yakın bölge kültürleri ile olan ilişkilerini incelemeye çalıştık. Bölgenin Anadolu ile Mezopotamya arasında geçiş bölgesi olması sebebiyle diğer sanat dallarında olduğu gibi terracotta eserler'de de etkileşimin olduğunu gördük.ABSTRACT Master Thesis ONE GROUP TERRACOTTAS İN ADIYAMAN MUSEUM Fehmi ERARSLAN Supervisor: Assoc Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU 1997. Page.56 Jurry : Assoc Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU Jurry : Assoc Doç. Dr. Cevat BAŞARAN Jurry : Assoc Yrd. Doç. Dr. Nurettin KOÇHAN The Terracotta made are at general greave to be found as erected to exit, if this at Terracottas a dead being from use at to see. Terracottas content from kinds as a vow dead at alive that it made of job, person or hero in connection with our to see. Howerer to be caught terracotta from figuriens these vow be out of at life to a day use we to see. Religion content god, goddes figuriens and social content figure examples this te see. The terracottas big to be chippeds as periodic make abaut it to inform offer, to us. Dates that make terracottas big uncuts at parallelism a style growth to see and to see. Terracottas that to bolt, it terms social life, thought and beliefs about knowladge having aim got. Above we're to talk about as Human, god, animal and things figuriens as kind of to inculde terracottas into our group to be constitute productions god goddess and human are figuriens. Each one itself term into different style private at indicator at self anythings tell want it. Partner dot is to see. We are to bolt at terracottas at to us it term religion confidences human in connections and social life it about to inform had given. Societies between that cultur at interaction this productions over we are possible From we before life's humanity life and cultur about information gave archaelogical to find being as. Terracotta productions to from us before had lived cultur about we are knowladge to offer is most important datums.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ONE GROUP TERRACOTTAS İN ADIYAMAN MUSEUM Fehmi ERARSLAN Supervisor: Assoc Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU 1997. Page.56 Jurry : Assoc Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU Jurry : Assoc Doç. Dr. Cevat BAŞARAN Jurry : Assoc Yrd. Doç. Dr. Nurettin KOÇHAN The Terracotta made are at general greave to be found as erected to exit, if this at Terracottas a dead being from use at to see. Terracottas content from kinds as a vow dead at alive that it made of job, person or hero in connection with our to see. Howerer to be caught terracotta from figuriens these vow be out of at life to a day use we to see. Religion content god, goddes figuriens and social content figure examples this te see. The terracottas big to be chippeds as periodic make abaut it to inform offer, to us. Dates that make terracottas big uncuts at parallelism a style growth to see and to see. Terracottas that to bolt, it terms social life, thought and beliefs about knowladge having aim got. Above we're to talk about as Human, god, animal and things figuriens as kind of to inculde terracottas into our group to be constitute productions god goddess and human are figuriens. Each one itself term into different style private at indicator at self anythings tell want it. Partner dot is to see. We are to bolt at terracottas at to us it term religion confidences human in connections and social life it about to inform had given. Societies between that cultur at interaction this productions over we are possible From we before life's humanity life and cultur about information gave archaelogical to find being as. Terracotta productions to from us before had lived cultur about we are knowladge to offer is most important datums.