Gelişmekte olan ülkelerde net işletme sermayesi yönetiminin firma değeri üzerine etkisi: Hiyerarşik model yaklaşımı
The effect of net working capital management on firm value in developing countries: Hierarchical model approach
  1. Tez No: 634092
  2. Yazar: SEMA TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜMEYSA BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, net işletme sermayesinin firma karlılığı ve firma değeri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümü iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda firma değerinin kendi geçmiş değerlerinden etkilendiği varsayımı altında dinamik panel veri analizi yöntemlerinden Sistem Genelleştirilmiş Momentler Metodu kullanılarak Türkiye'de faaliyet gösteren halka açık firmaların firma değerlerinin net işletme sermayesi yönetimi ile ilişkisi araştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda, firma karlılığının net işletme sermayesi yönetiminde kullanılan yaklaşımdan etkilendiği bulgulanmıştır. İkinci kısımda ise gelişmekte olan ülkelerdeki halka açık firmalardan oluşan geniş bir veri seti kullanılarak net işletme sermayesinin firma karlılığı üzerindeki etkisi Hiyerarşik Lineer Model (HLM) yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Kullanılan panel veri seti ülke, firma ve zaman olarak ayrıştırılan üç düzeyli hiyerarşik bir yapı olarak düşünülmüştür. İlk aşamada, firma karlılığındaki değişkenliğin hangi düzeyden kaynaklandığı varyans bileşenleri modeliyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda değişkenliğin büyük kısmının firma ve zaman düzeylerinden kaynaklandığı ortaya konmuştur. Daha sonra net işletme sermayesinin firma karlılığı üzerindeki etkisini incelemek için rassal sabit modeli kullanılmıştır. Sonuçta, gelişmekte olan ülkelerde firmaların net işletme sermayeleri ile ilgili kararlarının karlılıkları üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of net working capital on firm profitability and firm value are analyzed. The study contains two applications. In the first one, system GMM method is employed in order to analyze the relationship between the market value of the firms and their net working capital management for publicly traded firms in Turkey. The results of this analysis indicate that firms with high net working capital are more profitable on average. In the second analysis Hierarchical Linear Model (HLM) approach is used to analyze the effect of net working capital management on firm profitability in developing countries. At the first stage, the level of variability in the profitability of the firm was investigated with the variance components model. As a result of the research, it was revealed that most of the variability originated from firm and time levels. Then the random coefficients model was used to examine the effect of net working capital on firm profitability. It has been revealed that the decisions of firms in developing countries regarding net working capital management have an impact on their profitability.