An analysis of video game industry in Turkey and the digital marketing for game studios
Türkiye'deki oyun sektörünün analizi ve oyun stüdyoları için dijital pazarlama
  1. Tez No: 634141
  2. Yazar: ARAS İYİTANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Oyun sektörü, günümüz dünyasının en büyük eğlence sektörlerinden biridir ve bu çalışma, Türkiye'nin oyun sektörüne ve oyun stüdyoları için dijital pazarlamanın önemine odaklanırken, geliştirdikleri oyunlar için pazarlamayı nasıl yaptıklarını gösterecektir. Sektörün temel faktörlerinin neler olduğu bilmek günümüzdeki genel durumu anlama açısından çok önemlidir. Temek faktörler hakkında bilgi verdikten sonraki adım, oyun stüdyoları ve oyunların dijital pazarlama ile olan ilişkisi olacaktır. Oyun endüstrisi rekabetçidir ve oyun stüdyolarının oyunlarını tanıtıp satabilmesi için bir pazarlama planına sahip olmaları gerekir. Bir oyunu pazarlamak farklıdır, bu nedenle oyun stüdyolarının hedef kitlelerini akıllarında tutarken hangi dijital pazarlama yöntemlerin hangilerinin onlara yardımcı olacağını bilmeleri gerekir. Araştırmacı bu çalışmada farklı oyun stüdyolarından beş kişiyle röportaj yaparak daha fazla bilgi edinmek ve oyun sektörünün mevcut durumu hakkında fikir sahibi olmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The video game industry is one of the major entertainment industries in today's world and this study is going to focus on the video game industry of Turkey and the importance of digital marketing for game studios while showing how they do the marketing for their games. It is essential to know what the industry's key factors are to understand its current situation. After getting informed about these factors, the next step is going to be about digital marketing from the point of game studios and their games. The industry is competitive and to sell the game, studios need to have a marketing plan for promoting their game. Marketing a game is another business so game studios need to know about which methods are going to help them while keeping in mind their target audience. In this study, the researcher interviewed five people from different game studios to gain more information and to see the current situation of the video game industry.