Lokal ileri evre akciğer kanserinde multidisipliner yaklaşımın rolü: Retrospektif analiz
The role of the multidisciplinary approach in locally advanced lung cancer: Retrospective analysis
- Tez No: 634140
- Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN MELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Akciğer kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kansere bağlı ölümlerin başında gelmektedir. Tedavi planı hastalığın tanı anındaki evresine göre belirlenmekte ve birçok tedavi yöntemini içermektedir. Multidisipliner konsey farklı uzmanlık alanlarının birlikte çalıştığı ve hastalığın yönetiminde klinik görüşlerin paylaşıldığı toplantılardır. Hastanemizde akciğer kanseri tedavisi multidisipliner konsey tarafından yönetilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; konseyde değerlendirilip tedavi kararı alınan küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastaların sonuçlarını analiz ederek hastaların yönetiminde konseyin etkisini tespit etmektir. Yöntem: Mayıs 2015 - Kasım 2019 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi haftalık Multidisipliner Toraks Onkoloji Konseyinde değerlendirilen 1771 hastanın demografik-klinik verileri, toplantı tedavi planı ve sonuçları kaydedildi. Akciğer dışı tümör hastaları ve küçük hücreli akciğer karsinomlu hastalar çalışma dışı bırakıldı. Küçük hücre dışı akciğer kanserli 769 hasta çalışmaya dahil edilerek hastalara uygulanan tedaviler, sonuçları ve sağkalımları analiz edildi. Bulgular: Klinik olarak hastaların 291'i erken evre, 478'i ileri evreydi. Erken evre hastaların %86,5'ine cerahi uygulandı. Hastaların 25'ine (%9,3) segmentektomi, 180'ine (%67,1) lobektomi ve 6'sına (%2,2) pnömonektomi uygulandı. Bir hastada mortalite, 70 (%24) hastada morbidite saptandı. Beş yıllık sağkalım %64,1 idi. İleri evre hastaların %47'sine cerrahi uygulandı. Bu hastaların %78,8'i neoadjuvan tedavi sonrası idi. Neoadjuvan tedavi uygulanan hastalarda progresyon oranı %2,4, cerrahiye gitme oranı %88,1 idi. Hastaların 14'üne (%6,1) segmentektomi, 169'una (%74,1) lobektomi, 20'sine (%8,7) pnömonektomi uygulandı. Bir hastada mortalite, 84 (%17,5) hastada morbidite saptandı. Beş yıllık sağ kalım %38,6 idi. Sonuç: Multidisipliner konsey tarafından yönetilen ileri evre akciğer kanserinde neoadjuvan tedavi düşük progresyon, düşük mortalite ve morbidite oranlarıyla güvenle uygulanabilir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Lung cancer is one of the leading cancer-related deaths in our country much like the rest of the world. The treatment plan is determined according to the stage of the disease at the time of diagnosis and includes many treatment methods. Multidisciplinary councils are meetings where different specialties work together and clinical opinions are shared in the management of the disease. Lung cancer treatment in our hospital is managed by a multidisciplinary council. The purpose of this thesis is; to determine the effect of the council in the management of patients by analyzing the results of patients with non-small cell lung cancer, which are evaluated and treated according to the decision of the council. Method: Demographic-clinical data, treatment plan and results of 1771 patients who were evaluated at Bursa Uludag University Medical Faculty Weekly Multidisciplinary Thoracic Oncology Council between May 2015 and November 2019 were recorded. Nonpulmonary tumor patients and patients with small cell lung carcinoma were excluded from the study. 769 patients with non-small cell lung cancer were included in the study and the treatments applied to the patients, their results and survival were analyzed. Results: Clinically, 291 of the patients were early stage and 478 were advanced. Surgery was applied to %86.5 of early stage patients. Segmentectomy was performed in 25 (%9.3) patients, lobectomy in 180 (%67.1) and pneumonectomy in 6 (%2.2) patients. Mortality was seen in one patient and morbidity in 70 (%24) patients. Five-year survival was %64,1. Surgery was applied to 47% of advanced stage patients. 78.8% of these patients were after neoadjuvant therapy. The rate of disease progression was %2.4 in patients who received neoadjuvant therapy, and the rate of patients who underwent surgery was 88.1%. Segmentectomy was performed in 14 (%6.1) patients, lobectomy in 169 (%74.1), and pneumonectomy in 20 (%8.7). Mortality was detected in one patient and morbidity in 84 (%17.5) patients. Five-year survival was %38,6. Conclusion: Neoadjuvant therapy in advanced stage lung cancer managed by a multidisciplinary council is a safe approach with low progression, low mortality and morbidity rates.