Sosyal medya ve kamusal alan tartışmaları ekseninde nefret söylemi: Twitter üzerine bir inceleme (Suriyeliler örneği)
Hate speech regarding the discussions on social media and public sphere: An analysis on Twitter (Case of Syrians)
- Tez No: 634148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dijital teknoloji ve iletişim ağları, yaşadığımız çağda pek çok şeyi radikal biçimde değişime uğratmaktadır. Başta insanlar arası ilişkiler olmak üzere, devlet, siyasi kurumlar ve medya ile kurduğumuz tüm ilişkiler, hatta bilgiye ulaşma, okuma ve anlama süreçlerimiz bile bu dönüşümden etkilenmektedir. Her türlü mesafenin yeniden tanımlandığı bu yeni düzende, tüm bu karmaşık toplumsal kurguların dönüşümü, birebir politikayı da dönüştürmektedir. İnsanlar arası iletişimin potansiyellerindeki bu artışın, daha fazla insanın daha kısa sürede birbiriyle etkileşime girebilmesi anlamında politikayı etkilememesi neredeyse imkansızdır. Dijital iletişim ağlarında karşılaşan insanlar için bu ortamların artık kamusal bir nitelik taşıdığına ilişkin yeni bir durum söz konusudur. Bu nedenle, yeni medya ya da sosyal medya dediğimiz dijital mecraların günümüzün yeni kamusal alanı olup olamayacağı sorusu bu tezin de temel tartışmasıdır. Dijital mecraların kamusal niteliğini tartışırken Hannah Arendt'in kamusal alan ve politika olgularına yaklaşımı da tezin teorik çerçevesini oluşturmaktadır. Diğer taraftan, sosyal medyada gerçekleşen politik tartışmalarda sıklıkla rastladığımız nefret söylemi olgusunu ise kamusallığı tartışabilmek için bir referans noktası olarak seçtik. Çalışmamızda bu mecraların günümüzün yeni kamusal alanı olma potansiyelini, Twitter'da Suriyeliler üzerinden üretilen nefret söylemlerini, söylem analizi yöntemine tabi tutarak tartışmayı amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
Digital technology and communication networks are changing numerous things in the era that we live in radically. This change affects all of our relationships with especially other people, government agencies, political institutions and media, and it even affects the processes of reaching information, reading and understanding. The transformation of all these complex social fictions in this new order where all kinds of distance is redefined also directly transforms politics. It is almost impossible for this increase in the potential of interpersonal communications not to affect the policies in terms of the interaction of more people with each other in less time. There is a new situation regarding people who meet on digital communication networks that these channels now have a public quality. Therefore, the question that whether digital media called new media or social media will be the new public sphere in today's world is the main discussion in this thesis. Hannah Arendt's approach to the public sphere and politics phenomena also constitutes the theoretical framework of the thesis while discussing the public nature of digital media. On the other hand, we selected the hate speech phenomenon which we often encountered in political arguments on social media as a reference point to discuss publicity. The aim of the study was to discuss the potential of these channels to become the new public sphere in today's world by using the discourse analysis method on hate speech generated over Syrians on Twitter.