Sosyal medya reklamlarının özel sağlık kurumlarının çıktılarına etkisi: İstanbul'da özel bir hastanede göz lazer tedavisinin internet üzerinden erişilebilen tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri örneği
The effect of social media advertising on the outcomes of private health the effect institutions: A case of internet accesible eye laser treatment promotion and information activities of a private hospital in Istanbul
  1. Tez No: 634159
  2. Yazar: MELİH GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MUKADDES AFACAN FINDIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, özel sağlık sektöründe faaliyet gösteren hastanelerin yapmış oldukları sosyal medya reklamlarının özel sağlık kurumlarının çıktılarına (randevu sayısı, muayene sayısı, ameliyat sayısı, ciro, özel sağlık kurumlarının web sitelerini ziyaret eden kullanıcı sayısı, özel sağlık kurumlarının web sitelerini arama motorları aracılığıyla ziyaret eden kullanıcı sayısı) olan etkileri ve bu çıktıların özel sağlık kurumlarında reklam veren yöneticilerin reklam verme eğilimlerine yapmış olduğu etkiler Planlı Davranış Modeli temelinde incelenmiştir. Araştırma sonuçları, sosyal medya reklamlarının özel sağlık kurumlarının çıktılarına anlamlı ve olumlu yönde bir etkileri olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, çıktıların reklam verenlerin reklam verme eğilimlerine olan etkilerinin ölçüldüğü araştırmanın ikinci kısmında ciro değişkeni reklam verenlerin reklam verme eğilimini en fazla etkileyen değişken olduğu ortaya çıkmıştır. Sağlık hizmetlerinde sosyal medya üzerinden yapılan reklamların, kullanıcılarının sağlık hizmetini almaya yönlendirebildiği anlaşılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın özel sağlık kurumlarının bu konuda uyguladıkları dijital pazarlama stratejilerini daha etkin biçimde yararlanmalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of social media advertisements of the hospitals operating in the private healthcare sector on the outputs of private healthcare institutions (number of appointments, number of examinations, number of surgeries, turnover, number of users visiting websites of private health institutions, number of users visiting websites of private health institutions through search engines) and the effects of these outputs on the advertising tendencies of the managers who advertise in the private healthcare institutions were examined on the basis of the Theory of Planned Behavior. The results of the research revealed that social media ads have a significant and positive effect on the outcomes of private healthcare institutions. In addition to this, in the second part of the study, in which the effects of the outputs on the advertiser's tendency of advertising were measured, the turnover was found to be the variable that most affects the advertisers' tendency to advertise. It is understood that social media ads used in the healthcare services can direct the users to receive healthcare. In this context, the research will contribute to the private healthcare institutions to utilize the digital marketing strategies more effectively.