Kliniğimizde takip edilen ön üveitlihastalarımızın etyolojik ve klinik olarakdeğerlendirilmesi
Etiological and clinical evaluation of anterior uveitis patients followed in our clinic
  1. Tez No: 890739
  2. Yazar: ASLAN AYKUT
  3. Danışmanlar: UZMAN ESRA KARDEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Kliniğimizde takip edilen ön üveit tanısı almış hastaların etyolojik ve klinik özelliklerinin incelenmesi Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, 2009-2011 yılları arasında ön üveit tanısı almış hastaların verileri tarandı. Her bir olgu için başlangıç yaşı, cinsiyet, aile öyküsü, oftalmik muayene, laboratuar bulguları ve tedavi yaklaşımları incelendi. Bulguların sıklıkları değerlendirildi. Bulgular: Çalışma kapsamına 118 hasta alındı. Olguların 59' u (%50) kadın, 59' u da (%50) erkekti. Olguların yaşları 5 ile 83 yıl arasında değişmekte olup, ortalaması 39,32 ± 14,39 yıldı. Yetmiş sekiz (% 66) vakada üveit sebebi gösterildi. En sık ön üveit tanıları 16' şar hasta ile HLA-B 27 ve FUS ön üveiti idi. Bunu 15 hasta ile herpes simpleks ön üveiti izledi. Sistemik hastalık ilişkisi 22 (%18) hastada bulundu. En sık görülen sistemik hastalık 8 (% 6,8) vaka ile ankilozan spondilit idi. Sonuç: HLA- B 27 ilişkili ön üveit ve Fuchs' üveit sendromu en sık görülen ön üveitlerdir. Sistematik bir çalışma ile ön üveit vakalarının çoğunda tanı koymak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the demographic, ethiological and clinical features of uveitis patients followed at our clinic. Material and Method: In this retrospective study, medical charts of patients diagnosed with anterior uveitis between 2009 and 2011 were reviewed. Analysis of age, gender, family history, ophthalmological examination, laboratory findings and therapeutic approaches was made for each patient. Results: We analyzed the clinical records of 118 patients. Fifty nine (50%) were male and 59 (50%) were female patients. Patients aged between 5 – 83 years. The mean age was 39,32 ± 14,39 years. A specific diagnosis could be established in 78 (66%) patients. The most common diagnoses were 16 patients with anterior uveitis associated with HLA- B27 (13,6%) and 16 patients with Fuchs' uveitis syndrome (13,6%). Herpes simplex anterior uveitis was seen in 15 patients. Systemic disease associations were noted in 22 (18%) patients and the most commonly associated systemic disease was ankilozan spondylitis (6,8%). Conclusion: Fuchs' uveitis syndrome and anterior uveitis associated with HLA-B27 were the commonest forms of anterior uveitis in our series. Diagnoses could be established in the majority of anterior uveitis cases.