Ailesel akdeniz ateşi (AAA) ve ankilozan spondilit (AS)'nin birlikte görüldüğü hastalar ile aaa ve as'nin tek başına görüldüğü hastaların klinik, laboratuvar, görüntüleme bulguları ve tedavi yanıtlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical, laboratory, imaging findings and treatment response of patients with familial mediterranean fever (FMF) and ankylosing spondylitis(As), and of patients with FMF and as exclusively
  1. Tez No: 805245
  2. Yazar: MELİH FİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) Doğu Akdeniz popülasyonlarında sık görülen klinik olarak tekrarlayan ateş, poliserozit, erizipel benzeri eritem ve artrit şeklinde eklem tutulumu eşlik edebilen otoinflamatuvar periyodik ateş sendromlarından bir hastalıktır. Nadiren aksiyel eklemler ve sakroiliak eklem de etkilenebilmektedir. Ankilozan Spondilit (AS) sakroiliak ve aksiyel eklemlerin kronik inflamasyonu ile seyreden bir hastalıktır. Spondilartropatilerin (SpA)'ların prototipi olan AS'de periferal oligoartrit ve entezit AS'nin belirleyici bulgusu olarak öne çıkmaktadır. AAA ve AS aynı yaş grubunu etkileyebilmekte ve sakroiliak eklem ve büyük eklemleri tutarak benzer kas iskelet sistemi bulguları ile seyredebilmektedir. Amaç: Bu çalışmada hastanemizde takip ettiğimiz AAA ve AS hastalıklarının her ikisine de sahip olan hastalar ile sadece AAA ve sadece AS hastalığı olan hasta grubumuzun demografik, klinik, laboratuvar özellikleri ile genetik mutasyon varlığı, amiloidoz varlığı ve tedavi özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji polikliniklerine 01.01.2018-01.12.2022 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üstü bireyler dahil edilmiştir. Gebe hastalar, çalışmaya katılmak için onay vermeyenler ve yukarıdaki tarih aralığı dışında başvuran hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastanemiz sisteminden E85.0-E85.9 ICD tanı kodlarına sahip ilgili kriterleri sağlayan 476 hasta AAA hasta grubuna alınmıştır. M45.0-M45.9 ICD tanı kodlarına sahip hastalardan ilgili kriterleri sağlayan 683 hasta AS hasta grubuna alınmıştır. Her iki tanı koduna da sahip ve kriterleri sağlayan 71 hasta ise AAA+AS hasta grubu olarak seçilmiştir. AAA+AS hastaları diğer iki gruptan çıkarılmıştır. Çalışmamız retrospektif olarak tasarlanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 1230 hasta dahil edilmiştir. %5,8'inde (n=71) AAA ve AS hastalığı birlikte mevcutken %38,7'sinde (n=476) sadece AAA, %55,5'inde (n=683) sadece AS bulunmaktadır (Grafik 4.1). Tüm hastaların %53,7'si (n=660) erkek, %46,3'ü (n=570) kadındır. Hastaların yaş ortalaması 40,9  12,4 iken ortancası 41'dir ve yaşları 18 ile 85 arasında değişmektedir. AAA+AS ile sadece AAA hasta grubu karşılaştırıldığında AAA+AS hastalarında, AAA hastalarına göre ateş görülme oranı anlamlı olarak düşükken, periferik artrit görülme oranı anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (sırasıyla p=0.003, p0.05). AAA+AS ile sadece AS hasta grubu karşılaştırıldığında AAA+AS hastalarının yaş ortalaması, AS hastalarının yaş ortalamasından anlamlı olarak düşüktür (p=0.023). AAA+AS hastalarının AS tanı yaşları ortalaması, sadece AS hastalarının AS tanı yaş ortalamasından anlamlı olarak düşüktür (p=0.014). AAA+AS hastalarında inflamatuar bel ağrısı, kalça ağrısı ve sırt ağrısı görülme oranı, AS hastalarından istatistiksel anlamlı oranda fazladır (sırasıyla p=0.049, p=0.012, p=0.042).
Özet (Çeviri)
Background: Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autoinflammatory periodic fever syndrome that is frequently seen in Eastern Mediterranean populations and accompanied by recurrent fever, polyserositis, erysipelas-like erythema, and joint involvement in the form of arthritis. Rarely, the axial joints and the sacroiliac joint may also be affected. Ankylosing Spondylitis (AS) is a disease characterized by chronic inflammation of the sacroiliac and axial joints. In AS, which is the prototype of SpA, peripheral oligoarthritis and enthesitis stand out as the AS defining findings. FMF and AS can affect the same age group and may involve the sacroiliac joint and large joints and progress with similar musculoskeletal findings. Aim: In this study, the aim was to compare the demographic, clinical, laboratory findings, the presence of genetic mutations, amyloidosis rates, and treatment characteristics among three groups of patients followed at our hospital: FMF+AS patients, FMF patients only, and AS patients only. Methods: Our study was supported by the University of Health Sciences - Türkiye. Individuals over the age of 18 who applied to the Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Rheumatology department between 01.01.2018 and 01.12.2022 were included. Pregnant patients, individuals who applied outside the specified date range, and those who did not provide consent to participate in the study were excluded. A total of 476 patients with ICD diagnostic codes E85.0-E85.9 who met the relevant criteria were included in the FMF patient group. Among the patients with M45.0-M45.9 ICD diagnostic codes, 683 patients who met the relevant criteria were included in the AS patient group. 71 patients with both diagnostic codes and meeting the criteria were selected as the FMF+AS patient group. FMF+AS patients were excluded from the other two groups. Our study was designed retrospectively. Results: 1230 patients were included in the study. While 5.8% (n=71) had FMF and AS disease both, 38.7% (n=476) had FMF only and 55.5% (n=683) AS only. 53.7% (n=660) of all patients were male and 46.3% (n=570) female. While the mean age of the patients was 40.9  12.4, the median was 41, and their ages ranged from 18 to 85. When comparing FMF+AS patients to FMF patients only, it was observed that the rate of fever was significantly lower in FMF+AS patients, whereas the rate of peripheral arthritis was significantly higher (p=0.003, p0.05). When FMF+AS and AS patient only group are compared, the mean age of FMF+AS patients is significantly lower than AS patients only (p=0.023). The mean age at diagnosis of AS in FMF+AS patients was significantly lower than AS patients only (p=0.014). The incidence of inflammatory low back pain, hip pain and back pain in FMF+AS patients was significantly higher than AS patient only (p=0.049, p=0.012, p=0.042, respectively).