Kurumsal kaynak planlama uygulamalarının çalışan memnuniyetine etkisi
Affection of enterprise resource planning applications tocustomer satisfaction
- Tez No: 634184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER TEZERGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmada, kurumsal kaynak planlama (ERP) uygulamaları ve çalışan memnuniyeti hakkında derinlemesine bir literatür taraması gerçekleştirilerek konular sistematik bir şekilde ele alınmıştır. Organizasyonlar, içerisinde bulundukları ERP yaşam döngüsü sürecinde şirket süreçlerinin kontrol altına alınması, iletişim problemlerin giderilmesi ve rekabet avantajını elde tutulabilmesi gibi birçok faktöre öncülük eden ERP sistemleri projeleri için süreç ve değişim yönetimi, bakım ve lisans maliyetleri gibi birçok alanda yüksek yatırımlar gerçekleştirmektedirler. Çalışmanın, şirketler tarafından bu denli yüksek bütçe, zaman ve efor gerektiren kurumsal kaynak planlama uygulamalarının rekabette başka bir avantaj olan çalışan memnuniyeti üzerindeki etkileri doğrultusunda şirketlere ışık tutması hedeflenmiştir. Günümüzde pek çok başarılı, her sektör için önem arz eden ve rekabet içerisinde olan bir çok ERP sağlayıcısı bulunmaktadır. Bu çalışma, sektörde lider konumda ve en çok müşteri potansiyeline sahip olan SAP Se firmasının sunmuş olduğu ERP yazılımını kullanan şirketler olacak şekilde sınırlandırılmıştır ve nicel araştırma kapsamında kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Kurumsal kaynak planlama uygulamalarının çalışan memnuniyeti üzerindeki etkisinin doğrulanması için anket verileri kurulan model , güvenilir ve geçerli istatistiksel analizler ile birlikte irdelenmiştir. Yapılan bu analizler sonucunda sistem, uygulama ve ürün (SAP) sistemlerinin işlevselliği, modülleri, kurulum sonrası faydası ve çalışanların kurulum öncesi beklenti faktörlerinin çalışan memnuniyetine direkt olarak etki ettiği sonucuna varılmıştır. Bu araştırma, ERP sistemlerinin çalışan memnuniyetine etkisini ölçmek için daha büyük örneklem verileri ile birlikte gerçekleştirilecek olan diğer araştırmalara ön çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, issues were addressed systematically by conducted an in-depth literature review on enterprise resource planning (ERP) applications and employee satisfaction. Organizations make high investments in many fields such as process and change management, maintenance and licensing costs for ERP systems projects that lead many factors such as controlling company processes, eliminating communication problems and retaining competitive advantage during the ERP life cycle they are in. The aim of the study is to shed light on companies about the effects of enterprise resource planning practices that require such high budget, time and effort on employee satisfaction, which is another advantage in competition. Nowadays, there are many successful and competitive ERP providers that have importance for every sector. This study is limited to the companies that use the ERP software offered by SAP Se, which is the leader in the sector and has the most customer potential, and convenience sampling method was used within the scope of quantitative research. The model was established with the questionnaire data in order to verify the effect of enterprise resource planning practices on employee satisfaction, was examined along with reliable and valid statistical analyzes. As a result of these analyzes, it has been concluded that the functionality, modules, post-installation benefits and pre-installation expectation factors of SAP systems directly affect employee satisfaction. This research had been a preliminary study for other studies to be carried out with larger sample data to measure the effect of ERP systems on employee satisfaction.