Hareket ve oyun temelli yapılan müzik eğitiminin zihinsel yetersizlikten etkilenmiş öğrencilerin müzikal becerilerine etkisi
The effect of movement and play-based music education on musical skills of students affected by mental disability
  1. Tez No: 634183
  2. Yazar: GÜLİN ÖZİSKENDER FLINN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜDEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Araştırma, hareket ve oyun temelli yapılan müzik eğitiminin orta düzey zihinsel yetersizlikten etkilenmiş öğrencilerin müzikal (dinamikleri uygulama, bedenini çalma, şarkı söyleme) becerilerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma kapsamında, özel gereksinimli öğrencilerin müzikal dinamikleri uygulama becerileri, bedenini çalma becerileri ve şarkı söyleme becerilerini geliştirmeye yönelik müzikal becerileri kazanmalarını sağlamak amacıyla hareket ve oyun temelli müzik dersleri planlanmış, 2018 yılında pilot uygulaması yapılmış, pilot uygulama sonrası uzman görüşleri alınarak gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra ana uygulaması, 2019 yılında, orta düzey zihinsel yetersizlikten etkilenmiş bir öğrenci ile tekdenekli deneysel desenlerden davranışlar arası çoklu yoklama modeli kullanılarak yapılmıştır. Bu araştırma, kültürel faktörler ve oyunların planlanmasında didaktik indirgeme (müzikal kazanıma ulaşmak için öğretimde tümevarımsal belirli bir yol izlenmesi) unsurları göz önünde bulundurularak yapılandırılmış olan özel gereksinimli öğrencilere yönelik hazırlanmış müzik etkinliklerinin özgünlüğü açısından önem taşımaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular, Hareket ve Oyun Temelli (HOME) yapılan müzik eğitiminin orta düzey zihinsel yetersizlikten etkilenmiş öğrencilerin, müzikal dinamikleri uygulama becerilerine, bedenini çalma becerilerine ve şarkı söyleme becerilerine etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu olduğunu; HOME'nin orta düzey zihinsel yetersizlikten etkilenmiş öğrencilerin müzikal becerilerini geliştirdiğini ortaya koymuştur. Dahası, araştırma kapsamında toplanan genelleme verileri, HOME tamamlandıktan sonra katılımcının edinmiş olduğu bu becerilerini farklı maddelerle (uygulamalarla) da sergileyebildiğini; izleme verileri de edinmiş olduğu tüm becerileri kullanmaya devam ettiğini göstermiştir. Bunlara ek olarak, katılımcının öğretmenlerinden ve ebeveynlerinden elde edilen bulgular doğrultusunda, HOME'nin katılımcının sosyal becerilerine olumlu etkilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ebeveynlerden ve öğretmenlerden toplanan sosyal geçerlik verileri de HOME'nin uygulamaları ve sonuçları ile ilgili öğretmenlerin ve ebeveynlerin olumlu görüşlere sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of Movement and Play-based Music Education (MaPME) on the musical (dynamics, playing the body, singing) skills of students affected by moderate mental disability. Within the scope of this study, with the aim of developing the musical skills through developing the applying of musical dynamics skills, playing the body (as an instrument) skills and singing skills of special needs students, movement and play-based music lessons were planned, a pilot application was made in 2018 and the necessary arrangements were made after the expert implementation. The main application was carried out in 2019, using a multi-probe behaviour model, from single-subject experimental patterns with a student affected by moderate mental disability. This study is important in terms of the originality of music activities prepared for students with special needs, which are structured by taking into account cultural factors and didactic reduction (following a specific way of teaching in order to achieve musical gain) in the planning of the activities. Findings obtained from the research indicate that the effects of MaPME on students' ability to practise musical dynamics, playing the body skills and singing skills, were statistically significant and positive. It has been revealed that MaPME improves the musical skills of students affected by moderate mental disability. Moreover, the generalization data collected within the scope of the research show that, after completing MaPME, the participant can demonstrate these skills acquired with different items (applications). Monitoring data also showed that the participant continued to use all the skills he had acquired. In addition, in the findings obtained from the teachers and parents of the participant, it was concluded that the MaPME had positive effects on the social skills of the participant. Social validity data collected from parents and teachers also show that teachers and parents have positive opinions regarding the practices and results of music education based on Movement and Play.