Rat femur kırıklarında epidermal büyüme faktörü ve hyaluronik asit'in iyileşme süresi ve kallus dokusu sağlamlığına etkisinin değerlendirilmesi (deneysel çalışma)
Evaluation of the effect of epidermal growth factor and hyaluronic acid on healing process and stiffness of bone callus on rat femur fractures (experimental study)
  1. Tez No: 634208
  2. Yazar: BARIŞ CAN KUZUCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT NEDİM DORAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KÖKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Epidermal Büyüme Faktörü, Hyalüronik Asit ve kombinasyonunun kırık iyileşmesi üzerine olan etkilerinin in-vivo deneysel rat modelinde incelenmesi ve olası yan etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Genel anestezi altında femur şaft osteotomisi uygulanan 48 adet Wistar-Albino cinsi rat, randomize olarak Kontralateral, Kontrol, EGF, HA ve Kombine olmak üzere 5 ayrı gruba ayrılmıştır. Kırık oluşturulan tüm gruplara K-teli kullanılarak internal fiksasyon uygulanmıştır. EGF grubuna rat başına 0,75µg/1cc olacak şekilde tek doz lokal Heberprot-P®, HA grubuna rat başına 2x0,5cm'lik Hyalofast® ve Kombine gruba EGF emdirilmiş Hyalofast® tatbik edilmiştir. Kontralateral gruba herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Randomize olarak kontrol grubundan seçilen 4'er; EGF, HA ve Kombine grubundan 5'er rat 4. ve 6. haftalarda genel anestezi altında sakrifiye edilerek radyolojik (Lane-Sandhu sınıflaması, BT), biyomekaniksel (3 nokta bükülme testi) ve histolojik (Huo sınıflaması, SEM) olarak incelenmiştir. Bulgular: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, EGF ve HA gruplarında 4.
Özet (Çeviri)
Aim: In this research study, the aim is to evaluate the effects and to observe the possible side effects of Epidermal Growth Factor, Hyaluronic Acid and combination on fracture healing process in a in-vivo experimental rat model. Material and Method: Under general anesthesia, femoral shaft osteotomy was applied to 48 Wistar-Albino rat and randomly divided into 5 different groups as Counterlateral, Control, EGF, HA and Combined. Internal fixation was applied by K-wire to whole fracture applied groups. 0,75µg/1cc one dose local Heberprot-P® per rat to EGF group, 2x0,5cm Hyalofast® per rat to HA group and EGF imbued Hyalofast® to Combined group was applied. No surgical intervention was performed on Counterlateral group. Randomized selected 4 rats per Control group and 5 rats per EGF, HA, Combined groups were sacrified under general anesthesia at 4th and 6th weeks and examined radiologically (Lane-Sandhu classification, CT), biomechanically (3 point bending test), and histologically (Huo classification, SEM).