Karanlık üçlü kişilik özellikleri ile girişimcilik niyeti arasındaki ilişki
The relationship between dark triad personality traits and entrepreneurship intention
  1. Tez No: 634222
  2. Yazar: MEHMET ALİ MENGÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kişilik, bireyleri birbirinden farklı kılan ve bireylerin davranışlarına yön veren bir olgudur. Bu çalışmada kişiliğin karanlık tarafı olarak ifade edilen karanlık üçlü kişilik özellikleri ele alınmıştır. Literatürde psikopati, narsisizm ve Makyavelizm karanlık üçlü kişilik özellikleri olarak adlandırılır. Girişimcilik ise bir toplumun refahına ve gelişmişlik düzeyine doğrudan etkisi olan faaliyetlerin bütünüdür. Bu çalışmada bireylerin yeni girişimlerde bulunma isteği olarak girişimcilik niyeti kavramı incelenmiştir. Araştırmada karanlık üçlü kişilik özellikleri ile girişimcilik niyeti arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya 527 İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi ve 517 Eğitim Fakültesi öğrencisi katılmıştır. Toplamda 1044 üniversite öğrencisinden elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Karanlık Üçlü Ölçeği ve Girişimcilik Niyeti Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilmeden önce güvenirlilik ve geçerlilik analizi ve normallik testi uygulanmıştır. Araştırmaya ilişkin verilerin farklılık testleri için t-testi ve anova, ilişki testleri için korelasyon analizleri kullanılmıştır. Sonuç olarak araştırmanın ana konusunu oluşturan karanlık üçlü kişilik özellikleri ile girişimcilik niyeti arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Personality is a phenomenon that differentiates individuals and directs the behavior of individuals. In this study, dark triad personality traits that are expressed as the dark side of personality are discussed. In the literature, psychopathy, narcissism and Machiavelism are called dark triad personality traits. Entrepreneurship is the whole of activities that have a direct impact on the welfare and development level of a society. In this study, the concept of entrepreneurship intention was investigated as individuals' desire to make new ventures. In the study, it was aimed to examine the relationship between dark triad personality traits and entrepreneurship intention. 527 Faculty of Economics and Administrative Sciences students and 517 Faculty of Education students participated in the study. The data obtained from 1044 university students in total were evaluated. In the research, Dark Triad Scale and Entrepreneurship Intention Scale were used as data collection tools. Before evaluating the obtained data, reliability and validity analysis and normality test were applied. T-test and anova were used for the difference tests of the data related to the research, and correlation analysis was used for the relationship tests. As a result, a significant positive relationship has emerged between the dark triad personality traits and entrepreneurship intention that constitute the main subject of the research.