Karanlık üçlü kişilik özellikleri ile kriminal düşünce ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between dark triad personality traits and criminal thinking and self-esteem
  1. Tez No: 959366
  2. Yazar: MELEK GÖKSU COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada karanlık üçlü kişilik özellikleri ile kriminal düşünce ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de yaşayan, uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen, 18-60 yaş arası, toplam 348 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmada sırası ile; sosyodemografik bilgi formu, kısaltılmış karanlık üçlü ölçeği, kriminal düşünce ölçeği ve son olarak da kendini sevme/özyeterlik (iki boyutlu benlik saygısı ölçeği) kullanılmıştır. Online platformda katılımcılara sunulan form ve ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Öncelikle araştırma verilerinin normal dağılıma uygun olup olmadığını kontrol etmek amacıyla çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır. Ardından iki grup arasındaki karşılaştırmalarda Bağımsız Örneklem t Testi, ikiden fazla grubu karşılaştırmak içinse parametrik analiz yöntemlerinden olan tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve non parametrik bir analiz olan Kruskal Wallis analizi uygulanmıştır. Araştırmadaki değişkenler arasındaki ilişkileri tespit etmek amacı ile korelasyon analizi, bağımsız değişkenin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini incelemek için ise regresyon analizi uygulanmıştır. Analizler sonucunda, karanlık üçlü kişilik özelliklerinin, kriminal düşünce ile arasında güçlü derecede pozitif yönde bir ilişki; benlik saygısı ile arasında ise zayıf düzeyde pozitif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kriminal düşünce ile benlik saygısı arasında da zayıf düzeyde negatif bir ilişki olduğu görülmüştür. Ek olarak karanlık üçlü kişilik özelliklerinden psikopatinin, kriminal düşünce üzerinde en güçlü etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Makyavelizm alt boyutu hariç, diğer karanlık üçlü kişilik özelliklerinin de benlik saygısı üzerinde anlamlı etkileri olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular mevcut literatür bağlamında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between dark triad personality traits, criminal thinking and self-esteem. For this purpose, a total of 348 participants between the ages of 18-60, living in Turkey, who were determined by convenience sampling method, were reached. In the study; sociodemographic information form, abbreviated darkness triad scale, criminal thinking scale and finally self-love/self-efficacy (two-dimensional self-esteem scale) were used respectively. The data obtained from the forms and scales presented to the participants on the online platform were analyzed with the SPSS 26.0 package program. First of all, skewness and kurtosis values were examined to check whether the research data were suitable for normal distribution. Then, Independent Sample t Test was used for comparisons between two groups, one-way analysis of variance (ANOVA), which is one of the parametric analysis methods, and Kruskal Wallis analysis, which is a nonparametric analysis, were applied to compare more than two groups. Correlation analysis was used to determine the relationships between the variables in the study and regression analysis was used to examine the effect of the independent variable on the dependent variables. As a result of the analyses, it was found that there was a strong positive correlation between dark triad personality traits and criminal thinking, and a weak positive correlation between dark triad personality traits and self-esteem. There was also a weak negative relationship between criminal thinking and self-esteem. In addition, psychopathy, one of the dark triad personality traits, was found to have the strongest effect on criminal thinking. Except for the Machiavellianism sub-dimension, other dark triad personality traits were also found to have significant effects on self-esteem. The findings were discussed in the context of the existing literature and recommendations were made.