The impact of far-right political parties' politicization of Muslim immigrants on political participation of immigrants from Turkey in the Netherlands
Aşırı-sağ siyasi partilerin Müslüman göçmenleri siyasallaştırmasının Hollanda'daki Türkiyeli göçmenlerin siyasal katılımına etkisi
  1. Tez No: 634239
  2. Yazar: ELÇİN S. KARANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN, PROF. DR. KEZBAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Göçmenlerle ilgili etnik köken, ırk, kültür ve hepsinden önemlisi dine dayanan toplumsal güvenlik kaygıları, Müslüman göçmenler örneğinde gözlemlendiği gibi Avrupa'da büyük ölçüde artmaktadır. Aşırı sağcı partiler, göçmen entegrasyonu ve göç politikaları açısından çok kültürlülükten asimilasyona geçiş sürecinde Müslüman göçmenleri siyasallaştırarak bu süreçte önemli bir rol oynamaktadır. Literatürde, göç veya göçmen entegrasyonunun siyasallaştırılması ve aşırı sağ siyasi partilerin rolü hakkında çok fazla akademik çalışma olmasına rağmen, bu siyasallaştırma sürecinin Müslüman göçmenler ve onların karşı tepkileri üzerindeki etkisini analiz eden bir çalışma henüz yoktur. Hollanda'daki Türk-Hollandalı göçmenlere odaklanan bu tez Müslüman göçmenlerin siyasallaştırılmasının, göçmen toplumunun kimlik siyaseti geliştirilmesi yoluyla kolektif kimlik oluşumunu sağladığını ve bunun da siyasi katılımı motive ederek daha fazla siyasal entegrasyona yol açtığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Immigrant-related societal security concerns, based on ethnicity, race, culture, and above all, religion, have been increasing enormously in Europe, as observed in Muslim immigrants. Far-right political parties have played a significant role in this process by politicizing Muslim immigrants within the transition from multiculturalism to assimilation in terms of immigrant integration and migration policies. Although there are too many academic studies on the politicization of migration or immigrant integration and the role of far-right political parties in the literature, there is not yet a study analyzing the impact of this politicization process on Muslim immigrants and their counter-reactions. By focusing on the Turkish-Dutch immigrants in the Netherlands, this thesis argues that the politicization of Muslim immigrants has paved the way for collective identity formation through the development of identity politics within the immigrant community by motivating their political participation, which provides further political integration of Turkish-Dutch immigrants with the Dutch society.