Kullanıcı merkezli tasarım açısından e-ticaret: Peştamal pazarı örneği
E-commerce in terms of user-centered design: Case of pestemal market
  1. Tez No: 634246
  2. Yazar: EMRE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BURAK HAŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnternet'in hızlı yayılıyor olması satış kanallarında köklü değişikler olmasına sebep olmuştur. Tüketiciler arasında hızla yayılan İnternet, işletmeler tarafından satış kanalı olarak kullanılmaktadır. İnternet'te satış yapmak isteyen işletmeler Web siteleri ile tüketicilere ulaşmaktadır. İşletmeler Web siteleri ile az bir bütçe ve kısa sürede online ortamda varlık gösterebilmektedir. Dolayısıyla günümüzde birçok işletme Web siteleri aracılığıyla satış yapmaktadır. Sayısı hızla artan e-ticaret Web siteleri tüketicilere çok sayıda alternatif sunmaktadır. Bu durumda e-ticaret Web sitelerinin rekabetçi avantaj sağlamaya ihtiyacı vardır. E – ticaret Web sitesi kullanıcılarının ihtiyaçlarını kavrayıp, Web sitelerini kullanıcı ihtiyaçlarına göre tasarlamak işletmelere avantaj sağlayacaktır. İnternet kullanıcıları, kullanışlı Web sitelerini tercih etmektedirler. Dolayısıyla bir Web sitesinin kullanıcı merkezli olması hayati bir öneme sahiptir. Bu çalışma kullanıcı merkezli e-ticaret Web sitesi temel faktörlerini belirlemeye yönelik yapılmıştır. Göz izleme cihazı ile yapılan çalışma, İnternet kullanımını daha çabuk benimseyen öğrencilere uygulanmıştır. Katılımcılardan bir görevi gerçekleştirilmesi istenmiş ve katılımcıların Web sitelerindeki hareketleri göz izleme cihazı ile kaydedilmiştir. Bu çalışma e- ticaret Web sitelerinin kullanıcı merkezliliğini etkileyen temel faktörleri ve satın alma sürecini göz izleme cihazı ile saptamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid expansion of the Internet has led to serious changes in sales channels. The Internet is used by businesses as a sales channel becasuse of Spreading rapidly among consumers. Businesses that want to make sales on the Internet reach to consumers through their Web sites. A small budget is sufficient for businesses to quickly become available in the online environment. Therefore, many businesses today use Web sites as sales channels. The rapidly growing number of e-commerce Web sites offers consumers numerous alternatives. In this case e-commerce websites need to provide competitive advantage. Understanding the needs of e - commerce Web site users, designing Web sites according to user needs will provide an advantage to businesses. Internet users prefer to practical Web sites. Therefore, it is vital that a Web site is user-centric. Internet users prefer to useable Websites instead of the others. Therefore, it is vital that a Website is user-centred. This study was conducted to determine the basic factors of the user-centred e-commerce Web site. The research was carried out with eye tracking device. The study was conducted with students who adopted the Internet usage more quickly. The participants were asked to perform a task. Movements of participants on Web sites are recorded with eye tracking device. This study aimed to determine the main factors affecting user-centered desing of e-commerce and purchase decision process on Web sites with eye tracking device.