Canlı vericili karaciğer nakillerinde total kaval klempaj tekniğinin uzun dönemli sonuçları
Long term results of total caval clamping time in living donor liver transplantations
  1. Tez No: 634252
  2. Yazar: YAKUP KADRİ KAPUDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİD ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Total kaval klempaj tekniği ile canlı donörden yapılan karaciğer transplantasyonunun uzun dönemli sonuçlarının retrospektif olarak incelenmesi Gereç ve Yöntem: 2010 yılından 2015 yılına kadar Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Anabilim Dalı'nda canlıdan canlıya karaciğer nakli yapılan 31 hastanın vena cava inferior total klempaj süresinin, biyokimyasal parametreler, renal yetmezlik bulguları, morbidite, greft ve hasta sağ kalımı üzerine etkileri retrospektif olarak incelenmiştir. Bu çalışmada yaş, cinsiyet, Child ve Meld skorları, intraoperatif anestezi verileri, preoperatif ve postoperatif biyokimyasal parametreleri ve postoperatif komplikasyonlar incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların 21'i (%67) erkek,10'u (%32) kadındır. Yaş ortalaması ise 43,48 dir. En küçük hasta 6 yaşında bir kız çocuğu iken en yaşlı hasta ise 63 yaşındadır. Çalışmamızda transplantasyonu gerçekleşen hastaların %71'inin NaMELD skoru 10-20 arasındaydı. 12 hastanın CHILD skoru CHILD B-7 ve 3 hastanın CHILD C-11 di. Ameliyatlar maximum 11 saat, minumum ise 6 saat sürmüş olup ortalama olarak 8,29 saat sürdü. Total kaval klempaj süresi ise maximum 135 dakikaydı, ortalama olarak 81,29 dakika olarak gerçekleşti. Transplantasyonu gerçekleşen 31 hastanın 18'ine operasyon sonrası kan transfüzyonu uygulandı. Hastaların %48,4'üne operasyon esnasında vasopressör verildi. 1 yıllık süre içerisinde 31 hastanın 6'sı kaybedildi. Bu kayıpların 5'i postoperatif 40 günlük süre içerisinde gerçekleşti. Total kaval klempaj süresi ile ameliyat sonrası 1 ve 7 günlük pik GGT değerleri arasında anlamlı, pozitif yönde ve orta derecede bir ilişki bulunmuştur (p0,05). Transplantasyonu gerçekleşen hastaların 1 yıllık sağ kalım oranı %80,6 olduğu görüldü. Total kaval klempaj süresinin sağ kalım üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı görüldü (p>0,05). Sonuç: Total klempaj tekniği ile yapılan canlı vericili karaciğer nakillerinde, klempaj süresinin uzun dönemde renal yetmezlik,safra yolu komplikasyonları,morbidite ve mortalite ile anlamlı bir ilişkisinin bulunmadığı görülmüştür. Literatürde, total kaval klempaj süresinin uzun dönemli etkileri üzerine yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu konu ile ilgili daha geniş çalışmalar yapılması önerilmektedir. Anahtar kelime: Canlı vericili karaciğer nakli, total kaval klempaj tekniği, uzun dönem sonuçları
Özet (Çeviri)
Aims: Observing the long term results of liver transplantation from living donor by total caval clamping technic retrospectively. Material and Methods: The effects of vena cava inferior clamping time on biochemical parameters, renal failure findings, morbidity, graft and patient survival were investigated retrospectively on 31 patients with live to live liver transplantation in Gaziantep University Research and Practice Hospital General Surgery Department since 2010 from 2015. Age, gender, Child, Meld scores, intraoperative anesthesia datas, preoperative and postoperative biochemical parameters and postoperative complications were investigated. Findings: 21(67%) of the patients participating in our study are male and 10(32%) are female. The average age is 43,48. The younger patient is 6 years old and the older patient is 63 years old. 71% of the patients in our study had NaMELD score between 10 and 20. CHILD score of 12 patients were CHILD B-7 and 3 patients were CHILD C-11. Operating time was maximum 11 hours, minimum 6 hours and average time was 8,29 hours. Total caval clamping time was maximum 135 minutes and average 81,29 minutes. 18 of 31 patients who were transplated were done blood transfusion after operation. 48,4% of patients were given vasopressor during operation. During 1 year period after operation 6 of 31 patients were died. 5 of these patients were died within 40 days after operation.