Sağ lob canlı vericili karaciğer nakillerinde anterior sektör venöz drenaj yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of anterior sector venous drainage methods in right lobe living donor liver transplants
- Tez No: 874076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN ONUR KIRIMKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamız, sağ lob canlı vericili karaciğer nakillerinde kullanılan anterior sektör venöz drenaj yöntemleri arasındaki farkları 2014-2021 yılları arasında inceleyerek ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yöntem: 2014 ve 2021 yılları arasında sağ lob canlı vericili karaciğer nakli yapılan toplam 142 hastaya ait retroprospektif olarak tutulmuş olan tıbbî ve demografik veriler incelenerek anterior sektör drenajı yapılan hastalarda nativ ve suni greftler arasındaki sağkalım farkı, her iki greft arasındaki drenaj patensisi ve tromboz açısından değerlendirildi. Sol lob canlı vericili pediatrik nakiller ve kadavra nakilleri çalışma dışında bırakıldı. Drenaj yapılmayan grup kontrol grubu olarak belirlendi. Anterior sektör drenajı yapılan nativ ve suni greftler arasında karşılaştırılma yapıldı. Kaplan-Meier yöntemiyle sağkalım analizi ile drenaj patensisi arasında karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Toplam 142 hasta incelendi (herhangi bir greft kullanılmayan kontrol grubu 57, nativ greftle drenaj yapılan 44, sentetik greftle drenaj yapılan 41). Karşılaştırma yapılan nativ ve sentetik grup arasında greft trombozu açısından anlamlı fark saptandı. Ancak nativ ve sentetik grup arasında sağkalım, drenaj patensisi ve ilk 7 günde tromboze olanlar arasında sağkalım açısından anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Anterior sektör drenajı yapılmayan, anterior sektör drenajı nativ greftle, anterior sektör drenajı sentetik greftle yapılan gruplar arasında genel sağkalım açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Anterior sektör drenajı nativ greftle yapılan grupla sentetik greftle yapılan grup arasında genel sağkalım açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Her iki grup arasında tromboz açısından anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aims to investigate the differences between anterior sector venous drainage methods used in right lobe living donor liver transplants between 2014 and 2021. Method: Medical and demographic data retrospectively collected from a total of 142 patients who underwent right lobe living donor liver transplantation between 2014 and 2021 were analyzed. Survival difference between native and synthetic grafts in patients with anterior sector drainage, patency between the two grafts, and thrombosis were evaluated. Left lobe living donor pediatric transplants and cadaveric transplants were excluded from the study. The group without drainage was determined as the control group. Comparison was made between native and synthetic grafts with anterior sector drainage. Survival analysis with Kaplan-Meier method and comparison of patency between the two grafts were performed. Results: A total of 142 patients were analyzed (57 in the control group without drainage, 44 with native graft drainage, and 41 with synthetic graft drainage). A significant difference in graft thrombosis was found between the two compared groups. However, no significant difference was found in terms of survival, patency, and survival among those who thrombosed within the first 7 days. Conclusion: There was no significant difference in overall survival between the groups without anterior sector drainage, with anterior sector drainage with native graft, and with anterior sector drainage with synthetic graft. There was no significant difference in overall survival between the anterior sector drainage with native graft and with synthetic graft. A significant difference was found in terms of thrombosis between the two groups.