Sol lob ve sol lateral segment canlı donör hepatektomi sonuçlarımız
Outcomes of left lobe donor hepatectomy for living donor liver transplantation: A single center experience
  1. Tez No: 329919
  2. Yazar: SERTAÇ USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Amaç: Karaciğer nakli programına 2006 yılında Turgut Özal Tıp Merkezi?nde başlanılmış olup, günümüze kadar donör morbiditesi olmaksızın, nakillerin % 78.9 CVKN ve %9.8 sol lob CVKN?dir. Bu çalışma ile kliniğimizde canlı vericili sol lob karaciğer nakli için yapılan sol donör hepatektomiye ait sonuçlar retrosepktif olarak incelenmiştir. Materyal ve Metot: Kasım 2006-Nisan 2012 tarihleri arasında, CVKN için yapılan sol lob donör hepatektomiye ait verilerinretrospektif olarak incelenmesi. Bulgular: Sol lob donör hepatektomi olan 60 hasta, çalışmaya dâhil edildi. Ortalama donör yaşı 31.7±8.9 (30/30 erkek/ kadındı) idi. Donörlerin 55 tanesi (%91.6) en az 4. dereceden alıcı ile akrabaydı. 5 tanesi (%8.3) akrabalık dışında donörler idi. On-beş donöre sol hepatektomi (segment 2,3 ve 4) (%25), 45 donöre sol lateral segment rezeksiyonu (%75) yapıldı. Ortalama takip süresi 30± 7.1 (2-58ay) idi. Toplam 60 donörün 12 sinde (%20) toplam 16 komplikasyon tespit edildi. Sol hepatektomi yapılan 6 donörde (%50) ve sol lateral segmentektomi yapılan 6 donörde (%50) komplikasyon gelişti. Gelişen 16 komplikasyonun 7 tanesi (%43.7 ) Grade I ve 2 tanesi (%12.5) Grade II komplikasyonlardı. Gelişen major komplikasyonlardan 4 tanesi Grade IIIa (%25), 3 tanesi Grade IIIb (%18.7) idi. Grade IV ve Grade V komplikasyonumuz olmadı. 16komplikasyon arasında en sık görülen, 7 adet ile (%43.7) safra yolu komplikasyonlarıydı. Donör ölümü hiç olmadı. Sonuç: Sağlıklı bir donör adayında, kendisine fayda sağlamayacak komplike bir cerrahi işleme ait morbidite ve mortalite, kaygılara neden olmaktadır. Deneyimli merkezlerde, uygun hasta seçimi ve yoğun postoperatif takiple sağlıklı bireylerden düşük morbiditeyle güvenilebilir şekilde sol lob karaciğer grefti elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Background: The study aim was to evaluate our experience of left lobe donor hepatectomy and to Grade the severity of postoperative complications according to 5-tier Clavien classification system for living donor liver transplantation. Materials and Methods: Between November 2006 and April 2012, datafrom medical records of living liver donors underwent left lobe hepatectomy for LT were revived for study. Results: Sixty adult patients underwent left lobe (segment 2,3,4) donor hepatectomy for LDLT were enrolled for the study. Of 60 patients (30 men/ 30 women) median age was 31.7±8.9 (range, 19-63) years. Totally, 16 complications were observed in 12 of the 60 (20%) donors. Complications developed in 6/15 (40%) donors underwent left hepatectomy and in 6/45 (13.3%) donors underwent left lateral segmentectomy. Seven of 16 complications were Grade I (43.7%), and 2 complications were Grade II (12.5%). Major complications consisted of 4 Grade IIIa (25%), 3 Grade IIIb (18.7%). Grade IVb and Grade V complications were not shown. The most-common complication was biliary, which had seen in 7 donors (11.6%) of total 16 complications (43.7%). The mean follow-up times were 30± 7.1 (range, 2-58 months).There was no donor mortality. Conclusions: In experienced centers, proper living liver donor selection and postoperative intensive care follow-up of healthy subjects with controllable low morbidity can be safely performed left lobe donor hepatectomy for living donor liver transplantation.