Postmenopozal kanamalı hastalarda transvajinal sonografide ölçülen endometrium kalınlığı ile histopatolojinin karşılaştırılması
Comparison of eendometrial thickness measured with transvaginal sonography and histopathology results in postmenopausal bleeding ppatients
  1. Tez No: 634253
  2. Yazar: TAYFUN VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, transvajinal sonografiyi (TVUSG) postmenopozal kanamalı (PMK) hastalarda tarama yöntemi olarak kullanıp gereksiz invaziv girişimleri önlemek ve aynı zamanda riskli gruptaki hastaların invaziv yöntemlerle (D&C, histeroskopi v.b.) kısa sürede araştırılmasını sağlamaktır. Gereç-Yöntem Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne PMK şikayetiyle başvuran 100 hastanın TVUSG ile ölçülen endometrium kalınlığı ile histopatolojik bulguları prospektif olarak değerlendirilmiştir. Postmenopozal kanama, 1 yıl menstruasyon görmeme (menopoz) sonrasında görülen uterin kanama olarak tanımlanmıştır. PMK'sı olan hastalar uterin ve non-uterin patolojiler açısından değerlendirilmiştir. Bütün hastaların rutin fizik ve pelvik muayeneleri yapıldıktan sonra, TVUSG ile endometrium kalınlığı ölçülmüş ve rutin pelvik sonografi yapılmştır. Sonra genel/lokal anestezi altında D&C yapılmış ve alınan materyal histopatolojik olarak incelenmiştir. Bulgular Hastaların ortalama menopoz süresi 12 yıldır. Endometrial adenokanser tanısı alan hastalann yaş ortalaması 61 ve ortalama menopoz süresi 16.5 yıl iken patolojisi benign olan hastalann yaş ortalaması 55 ve ortalama menopoz süresi 10 yıldır. En sık rastlanan histopatolojik tanı atrofik endometrium (%40) olarak saptandı. Endometrial adenokarsinom %16, servikal epidermoid karsinom %1 olarak bulundu. TVUSG'de endometrium kalınlığı için cut off değer 5 mm alındığında 17 kanser (16 endometrium kanseri ve 1 servikal kanser) vakasından 15 tanesi saptanmıştır (sensitivite %88). Endometrium kanseri grubunda TVUSG ile ölçülen ortalama endometrium kalınlığı 15.2 mm iken, serviks kanserinde (1 vaka) 13 mm, benign grupta 7.1 mm'dir. Sonuç Sonuç olarak TVUSG postmenopozal asemptomatik ve yüksek riskli kadınlarda bir tarama metodu olarak kullanılabilir. Fakat sonografik olarak endometrial benign ve malign lezyonları ayırt etmek mümkün olmadığından PMK'lı hastalarda D&C standart diagnostik prosedür olarak yerini korumalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study was to prevent unnecessary invasive attempts by using transvaginal sonography (TVUSG) as a screening method for postmenopausal bleeding patients, and also to prevent invasive methods of patients in the risky group (D&C, hysteroscopy, etc.) to provide research in a short time. Material-Method 100 patients admitted to Zekai Tahir Burak women's Health Education and Research Hospital with postmenopausal bleeding complaints were evaluated prospectively with endometrium thickness measured by TVUSG and histopathological findings. Postmenopausal bleeding is defined as uterine bleeding after 1 year of menstruation (menopause). Patients with postmenopausal bleeding were evaluated in terms of uterine and non-uterine pathologies. After routine physical and pelvic examinations of all patients, endometrium thickness was measured with TVUSG and routine pelvic sonography was performed. D&C was then performed under general/local anesthesia and the material was examined histopathologically. Result The average menopause period of patients is 12 years. The average age of the patient diagnosed with endometrial adenocancer is 61 and the average duration of menopause is 16.5 years. While the average age of the patient with benign pathology is 55 and the average duration of menopause is 10 years. The most common histopathological diagnosis was atrophic endometrium (40%). Endometrial adenocarcinoma was found to be 16% and cervical epidermoid carcinoma 1%. In TVUSG, 15 out of 17 cases of cancer (16 endometrium cancer and 1 cervical cancer) were detected when cut off value for endometrium thickness was taken 5 mm (sensitivity 88%). The average endometrium thickness measured by TVUSG in the endometrium cancer group is 15.2 mm, while in cervical cancer (1 case) it is 13 mm and 7.1 mm in the benign group. Conclusion In conclusion, TVUSG can be used as a screening method in postmenopausal asymptomatic high-risk women. However, since it is not possible to distinguish between endometrial benign and malignant lesions sonographically, D&C should retain its place as standard diagnostic procedure in patients with postmenopausal bleeding.