Marka birleşmelerinde yeni kültüre adaptasyon ve bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
Adaptation to the new culture in mergers & acquisitions andan application on banking sector
- Tez No: 634264
- Danışmanlar: DR. ÖNER BAŞARIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Küreselleşen dünyada işletmeler, pazar paylarını arttırmak, büyüme hedeflerini gerçekleştirmek ve rakiplerinin bir adım önüne geçmek adına şirket birleşmeleri ve satın almalara yönelmişlerdir. Yapılan araştırmalar bu birleşmelerin çoğunluğunun başarısızlıkla sonuçlandığını göstermektedir. Yönetimsel ve finansal problemlerin yanı sıra kültür uyuşmazlığı da şirket birleşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının nedenleri arasındadır. Şirketlerin birleşmesi sonucu yeni güçlü bir kültür oluşturulamaması ya da oluşturulan kültüre çalışanların adapte olamaması verim düşüklüğüne sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; marka birleşmelerinde oluşan yeni kültürden çalışanların nasıl etkilendiğini belirlemektir. Bu amaçla bankacılık sektöründe çalışanlara yönelik bir anket uygulaması yapılmıştır. Katılımcılardan birleşme öncesi ve sonrası kurum kültürünü ayrı ayrı değerlendirmeleri istenmiş, bu sayede birleşmeden kültürel yönde olumsuz etkilenip etkilenmedikleri ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda, çalışanların marka birleşmeleri sonunda yeni kültüre adapte olmaları konusunda problem yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses have tend to have acquisition agreement and partnership to have a bigger market share, achieve growth target and being competetive in globalization World. Researches reveal that these partnerships mostly fail. Cultural conflicts are also one of the main reason besides management and financial problems, of being failed. As a result of having partnerships, a new cultural structure can not be set and employees are not able to adopt it. It decreases productivity. The purpose of that study is to reveal how employees are being affected by a new culture that being comprised of company partnerships. A Survey was made among employees that work in banking sector. It was kindly requested by respondent to evaluate company culture prior to and following to partnership. By the way, it is aimed to see whether employees have been aimed negatively in cultural way. As a result of study, it is clearly revealed that employees have been affected negatively following to company partnerships.